Papež Benedikt XVI. se za několik hodin přesune do papežské letní rezidence a později pak do jednoho z vatikánských klášterů. Vzdá se své Švýcarské gardy, ale podle uživatelů Twitteru pro něj možná budou největší ztrátou jeho červené boty.

Podle agentury Reuters si Joseph Ratzinger obuje hnědé mokasíny, jež mu darovali při jeho cestě do Mexika tamní ševci, a obleče si obyčejnou bílou sutanu.

Červené boty se velmi líbily a časopis Esquire kvůli nim papeže v roce 2007 označil za muže, který nejlépe volí doplňky svého oblečení. Ačkoli se kdysi říkalo, že mokasíny jsou od firmy Prada, Vatikán to popřel.

Nejméně jeden pár ručně vyrobil obuvník Antonio Arellano, který má malou dílnu v postranní uličce u Svatopetrského náměstí, daleko od prodejen s luxusní obuví z druhé strany Tiberu. Je v ní cítit lepidlo a police jsou plné leštidel. Vypadá naprosto obyčejně, kdyby nebylo toho, že k pravidelným zákazníkům tu počítali Benedikta XVI.

"Když byl ještě kardinálem, chodil sem s botami na opravu sám jako každý jiný zákazník," řekl Arellano, který se do Itálie přistěhoval z Peru. Jelikož prý byl kardinál Ratzinger s jeho prací spokojen, nechal si u něj boty šít i ručně.

Arellano vzal míry - papež měl číslo 42 - a ušil červené mokasíny, jež měl papež na nohou při blahořečení svého předchůdce Jana Pavla II. v roce 2011. "Díval jsem se na blahořečení. Když takto vidíte svou práci, cítíte se výborně," řekl švec s hrdostí pod fotografií, která ho zachycuje, jak Benediktovi předává vyrobené boty.

Pak se ale obuvník, který své jméno vrývá do vložek ručně ušitých bot, vrací k řemeslu: "Musel jsem jeho boty opravovat, protože při modlitbách se odírá boční strana prstů. On opravdu hodně chodí, mám radost... to je pro mne zadostiučinění."

Arellano doufá, že Joseph Ratzinger zůstane jeho zákazníkem i coby "emeritní papež". A navíc je možné, že si ho jako svého ševce vybere i Benediktův nástupce. "Pracovat pro něj bude fantastické," těší se obuvník.

Související