Papeže Benedikta XVI. dělí od ohlášeného odchodu z čela katolické církve, kterou vedl téměř osm let, poslední hodiny. Jeho čtvrteční program se ale příliš nelišil od jeho běžného "pracovního" dne.

Podívejte se na poslední minuty papeže Benedikta XVI. ve Vatikánu ZDE

Papež vstal brzy ráno a od 7 hodin se zúčastnil mše ve své soukromé kapli, spolu se svým osobním sekretářem. V 11 hodin se naposledy rozloučil s kardinály a krátce před 17. hodinou opustil Vatikánský palác.

Na nádvoří se s papežem rozloučili kardinálové, kteří před ním poklekli a políbili mu prsten. Poté byl převezen na heliport, odkud odletěl vrtulníkem do letního papežského sídla v Castel Gandolfo u Říma.

Krátce po příjezdu ještě z okna paláce naposledy požehnal lidem, kteří se pod okny rezidence začali shromažďovat už v průběhu dopoledne. Mluvil italsky, poděkoval za přízeň a popřál všem dobrou noc. Nadšený dav ho několikrát přerušil potleskem.

S úderem 20. hodiny v papežské funkci oficiálně skončí. V tu chvíli u brány jeho sídla nahradí příslušníky Švýcarské gardy vatikánská policie.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.