Syrský prezident Bašár Asad ostře kritizoval USA a Británii za podporu syrské opozice, která už dva roky vede povstání proti Asadově vládě. Prezident zopakoval, že s opozicí je ochoten mluvit, jen když složí zbraně. Rozhovor s Asadem vyšel v nedělním vydání londýnského Sunday Times.

Syrské opoziční síly zatím v severovýchodní Sýrii podle tiskových agentur dosáhly významných vojenských úspěchů a obsadily část policejní akademie.

Interview vzniklo už minulý týden v Damašku. Spojené státy v posledních dnech oznámily, že syrské opozici poskytnou nevojenskou pomoc v hodnotě šedesáti milionů dolarů.

Asad kritizoval Británii za to, že se její "naivní, zmatená a nerealistická" vláda snažila zrušit embargo EU na dovoz zbraní do Sýrie, aby mohla opozičním Syřanům poslat zbraně. "Jak můžeme po Británii chtít, aby hrála roli v ukončení konfliktu, když ho chce militarizovat," řekl syrský prezident.

Britský ministr zahraničí William Hague ve čtvrtek slíbil, že Británie bude podporovat syrskou opozici dodávkami humanitární pomoci.

Bašár Asad kritizuje Velkou Británii:

Asad hodlá podle svých slov s opozicí, kterou označuje za teroristy, jednat pouze pokud složí zbraně. "Jsme připraveni jednat s kýmkoli, včetně ozbrojenců, kteří složí zbraně. Nebudeme se ale bavit s teroristy, kteří nosí zbraně, terorizují obyvatelstvo, zabíjejí civilisty, napadají soukromý majetek občanů, veřejná místa a ničí zemi," řekl Asad reportérům Sunday Times.

Opozice za současné situace rovněž odmítá s Asadem usednout k jednomu stolu. Jednání podmiňuje prezidentovou rezignací, což samotný Asad vylučuje.

Syrské opozici se v neděli údajně podařilo obsadit významnou část policejní akademie v provincii Halab. V bojích o tuto akademii podle opozičních zdrojů v uplynulých osmi dnech zahynulo nejméně 200 povstalců a syrských vojáků. Opoziční síly ohlásily také dobytí vězení ve městě Rakka a úspěšný útok na hraniční přechod Rábíja mezi Sýrií a Irákem.

Irácké úřady podle armádních zdrojů tento přechod uzavřely poté, co syrská vláda ztratila nad syrskou částí přechodu kontrolu. Irácké ministerstvo obrany mezitím informovalo o smrti iráckého vojáka, kterého prý zabily střely vypálené ze Sýrie. Tři další lidé při přeshraničním incidentu utrpěly zranění.

Šéf opozice zjišťoval, jak žijí lidé v Halabu

Šéf syrské opoziční koalice Ahmad Muáz Chatíb v neděli navštívil dvě čtvrti největšího syrského města Halab ovládané rebely. Podle agentury AP šlo o první Chatíbovu návštěvu v tomto městě od listopadu, kdy stanul v čele opoziční Národní koalice sil revoluce a syrské opozice. Do Halabu se prý vydal zjistit, v jakých podmínkách žijí místní obyvatelé.

Občanská válka v Sýrii trvá už téměř dva roky. Odhaduje se, že si vyžádala na 70 tisíc obětí a v poslední době údajně denně své domovy opouští na 40 tisíc lidí.

Související