Írán podle místních médií vlastní 3000 moderních centrifug k obohacování uranu, které hodlá uvést do provozu. Svět se tak poprvé dozvěděl počet zařízení, jejichž instalaci země průběžně oznamuje, poznamenala agentura Reuters.

Západ a jeho spojenci podezřívají Írán, že uran obohacuje k vojenským účelům, země to však popírá. Zpráva přichází několik dní po skončení dalšího kola jednání o íránském jaderném programu mezi Íránem a skupinou velmocí, které nepřineslo žádný jasný výsledek.

"Poslední centrifugy opustily výrobní linku a předchozí méně výkonné modely budou odstaveny," citovala íránská tisková agentura Fars šéfa íránského jaderného programu Ferejdúna Abbásího.

Podle Abbásího vymění Írán 12 tisíc starých odstředivek typu IR-1 v jaderném zařízení v Natanzu za moderní centrifugy IR-2.

Moderní zařízení

O chystaném kroku nahradit stará zařízení novými, která jsou v kratší době schopná obohatit více uranu, informoval Abbásí už minulý měsíc. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v únoru uvedla, že Írán v Natanzu už 180 takových odstředivek instaloval, ovšem nezprovoznil.

Zpráva také obsahovala odhad kapacity jaderného zařízení - podle MAAE se do něj vejdou i desetitisíce centrifug.

Mocnosti požadují, aby se Teherán vzdal procesu obohacování uranu, protože uran obohacený na 90 procent může sloužit k výrobě jaderné zbraně, což je podle některých západních států skutečným záměrem Íránců. Teherán tvrdí, že neobohacuje nad 20 procent.

Dvoudenní mezinárodní rozhovory o íránském jaderném programu v kazašském Almaty nepřinesly tento týden konečnou dohodu, v dubnu se ale pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo k jednání s íránskými představiteli do Kazachstánu vrátí.