Každý rok se vydá k plastickému chirurgovi se žádostí upravit vzhled nosu až 200 tisíc Íránců. Podle teheránské redakce listu Guardian je od toho neodradí ani vysoká cena zákroku, jež se může vyšplhat až na šestinásobek měsíčního platu.

Co do požadavků na chirurgické operace v zájmu krásy se tak Írán blíží Brazílii, kde je zájem tak velký, že tam operatéři mohou nabídnout slevy osobám s nízkým příjmem.

V počtu úprav vzhledu nosu na počet obyvatel Írán sedmkrát překonává Spojené státy. Mezi žadateli jsou převážně ženy, které chtějí "zmenšit a vytvarovat špičku nosu". Zájem roste ale také o vytažení kůže na obličeji a redukci tukové tkáně na břiše.

List popsal případ Íránky, která si v bance vyřídila půjčku na koupi automobilu. Prodala ho a peníze pak investovala do kosmetické operace, kterou si dlouho plánovala.

Dokonalý obličej

Jedna z oslovených žen situaci vysvětluje tak, že vlivem islámských požadavků na odívání mají Íránky malou možnost upoutat postavou, vlasy nebo jemnou kůží, protože si musejí zakrývat tělo i hlavu. Nezbývá jim tedy než snažit se zaujmout dokonalým obličejem, který jediný je plně vidět.

Kosmetická chirurgie není záležitostí pouze žen. Zaměstnanec jednoho kosmetického salonu řekl, že je přesvědčen, že svým vzhledem pomáhá podniku získávat klienty. "Obracejí se na mne, když si chtějí koupit kosmetiku, musím proto vypadat dobře a musí mi to slušet," řekl muž, který si nechal udělat plastiku nosu.

Podle dostupných údajů má v Teheránu licenci provádět plastické operace jenom 157 lékařů, ale ve skutečnosti tuto službu nabízí 7000 lidí. Nemají nad sebou žádný dozorčí orgán, což zvyšuje riziko nepodařených zákroků a také nečekaných komplikací.

Jeden z odborníků, který se zabývá rodinným poradenstvím, tvrdí, že se zákrokem plastického chirurga není z nejrůznějších důvodů spokojeno až 30 procent klientů. Rozhodují se pro něj často lidé, kteří za sebou mají problematické dětství, nebo ti s nízkým sebevědomím.