Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy zatím nejsilněji naznačil, že by se v roce 2017 mohl vrátit do politiky a kandidovat ve volbách, ačkoli to není jeho přáním. Mohlo by ho k tomu však prý přimět vědomí závazku vůči Francii. Exprezident v rozhovoru pro týdeník Valeurs Actuelles rovněž kritizoval hospodářskou politiku socialistického šéfa Elysejského paláce Françoise Hollanda i jeho rozhodnutí pro vojenskou intervenci v Mali.

Osmapadesátiletý Sarkozy pro čtvrteční vydání magazínu řekl, že politika je pro něj minulostí. Dodal však, že by mohl být přinucen se angažovat v případech, kdy bude Francie odkázána na volbu mezi krajní levicí a krajní pravicí. "Bohužel nastane čas, kdy už otázka nebude znít 'Chcete?', ale 'Máte na vybranou?'," poznamenal Sarkozy.

"V takovém případě vlastně bude mou povinností to na sebe vzít. Ne z touhy. Z povinnosti. Jen proto, že jde o Francii," prohlásil konzervativní prezident z let 2007 až 2012.

I když loni Sarkozy sliboval, že politiku opustí nadobro, už v říjnu prý jednomu příteli řekl, že možná nebude mít jinou možnost než kandidovat v příštích volbách.

Volání po návratu Sarkozyho mezi přívrženci pravice zesílilo po rozklížení jeho Svazu pro lidové hnutí (UMP) a zvýšení nezaměstnanosti.

Podle průzkumu agentury Ifop 56 procent voličů UMP tvrdí, že by volilo Sarkozyho, pokud by v roce 2017 kandidoval v prezidentských volbách.

Sarkozy si v rozhovoru mimo jiné postěžoval, že Hollande zničil vše, co se mu podařilo vybudovat s kancléřkou Angelou Merkelovou na vrcholu krize eurozóny.

Dále prohlásil, že Hollande učinil nezodpovědné rozhodnutí, když poslal vojáky do Mali, kde Francie pomáhá maliské armádě vytlačit islamisty. Sarkozy zapochyboval, zda může "4000 mužů kontrolovat území, které je třikrát větší než Francie". "Pravidlo zní, že nikdy nemáte vstupovat do země, která nemá vládu," dodal Sarkozy.