Ruská policie v pátek v centru Moskvy pozatýkala několik demonstrantů, kteří se na Mezinárodní den žen (MDŽ) pokoušeli protestovat proti věznění dvou mladých žen z feministické skupiny Pussy Riot.

Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová si odpykávají dva roky odnětí svobody za to, že před loňskými prezidentskými volbami v hlavním pravoslavném chrámu země zazpívaly punkovou modlitbu "Bohorodičko, vyžeň Putina".

Vladimir Putin byl však zvolen potřetí - se ziskem téměř 64 procent hlasů. A z MDŽ, stále mohutně slaveného v postsovětských republikách, učinil volný den.

Před sídlem ministerstva spravedlnosti a vězeňské služby se podle rozhlasu slovně střetli stoupenci a odpůrci Pussy Riot, obklopeni davem novinářů. Zatímco první tábor se oháněl "demonstracemi jednotlivců", které nevyžadují úřední povolení, a požadoval osvobození punkerek, pravoslavní odpůrci četli z Bible pasáže o satanovi, aby své odpůrce obrátili na správnou cestu.

"Jakmile začali demonstrovat dva aktivisté současně, začala zatýkání bez ohledu na to, že druhý demonstrant ještě dříve odměřil zákonem vyžadovaných 50 metrů od prvého aktivisty," poznamenala stanice Echo Moskvy.

Podle umělecké skupiny Vojna, spjaté s Pussy Riot, policie zatkla desítku aktivistů. Akce má však pokračovat až do večera, kdy se mají připojit i známí umělci.

 

Sám Putin nedávno na otázku novináře ohledně propuštění punkerek na svobodu odvětil, že to není jeho věc a že se nevměšuje do záležitostí justice. Ale ještě na podzim prohlásil, že punkerky "dostaly to, co chtěly".

Demonstrace příznivců skupiny Pussy Riot v MoskvěJedna z vězněných punkerek Nadežda Tolokonnikovová požádala o podmínečné propuštění.

Jako důvod uvedla, že má doma pětiletou dceru, prozradila ve čtvrtek její obhájkyně.

Ta také zdůraznila, že třiadvacetiletá feministka neměla v nápravném zařízení žádné problémy a dostala už i několik nabídek práce, napsal ruský deník Kommersant.

Podmínečné propuštění

Podle zákonů mají uvěznění právo na podmínečné propuštění, když si ve vězení odslouží nejméně polovinu svého trestu. Soud o žádosti Tolokonnikovové může jednat už v dubnu.

Příští týden chce o podmínečné propuštění požádat i druhá odsouzená Maria Aljochinová. V jejím rozhodnutí ale může hrát roli neposlušnost, za kterou byla ve vězení už několikrát potrestána.

V pátek na MDŽ se v Rusku konalo několik dalších "demonstrací jednotlivců" ve prospěch vězněných opozičních aktivistů, k zatýkání v těchto případech však dosud nedošlo. Samy oslavy již tradičně skýtají rozporuplný obrázek.

"Rusové chodí po ulicích s náručemi tulipánů a mimóz a skupují celé bedny šampaňského a hromady čokoládových bonbónů," zaznamenala například zpravodajka amerického listu The Washington Post a ironicky dodala, že "šťastné ruské ženy" a celá země si sice mohou užívat volna od vlády, ale "s bojem za práva žen, kterému OSN věnuje 8. březen, to už vypadá hůře".

Zůstat doma a vychovávat syny vlasti

I jediná ruská generálka Jelena Kňazevová v předvečer svátku děvčatům poradila, aby se vyvarovaly služby v armádě a státu raději prospěly tím, že zůstanou doma, aby z potomků vychovaly "důstojné syny vlasti". A premiér Dmitrij Medveděv pogratuloval ženám v sídle ministerstva práce, "které samozřejmě vede muž".

Nicméně na slavnost pozval zasloužené sociální pracovnice "s průměrným platem 12 tisíc rublů měsíčně" (asi 7640 korun). A v domácnostech muži nejprve obdarují ženy květinami a pak jim budou připíjet na zdraví, zatímco ženy se chopí přípravy sváteční tabule.

Oslavy MDŽ v Rusku jsou natolik mohutné, že na ně podle britského tisku padla polovina světových zásob kytic, a tím pádem Rusové vyšroubovali ceny květin i na ostrovech, kde na neděli připadá svátek matek.