Egyptský soud v Káhiře potvrdil rozsudky smrti nad jednadvaceti lidmi za násilnosti, které vypukly vloni v únoru na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd během zápasu s týmem Káhiry. Při těchto nepokojích zemřelo 74 lidí.

Soud uložil také pět doživotních trestů, napsala agentura Reuters. Několik lidí bylo zproštěno obžaloby. Celkem čelilo obžalobě 74 lidí.

Verdikt okamžitě vyvolal v zemi nepokoje. Nejvážnější situace je v Káhiře, kde radikální fanoušci místního fotbalového klubu zapálili sídlo fotbalové federace a podle některých zpráv i budovu policie.

Černý kouř stoupal vysoko ke káhirské obloze a k hašení byly nasazeny dva armádní vrtulníky. Bezpečnostní zdroje agentuře Reuters potvrdily, že při následných střetech s policií bylo zraněno 65 lidí, zejména kvůli nasazení slzného plynu a gumových projektilů. Dva demonstranti podle informací agentury AFP zemřeli.

V Port Saídu dav zhruba 2000 lidí zablokoval přívozy přes Suezský průplav. Demonstranti také odvázali několik lodí, kterými podle agentury Reuters chtěli zřejmě zablokovat plavbu v průplavu. Vojenská policie podle svědků pět člunů zajistila, ale další unesl proud.

V egyptské metropoli už před vynesením rozsudků úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Kolem budovy káhirské policejní akademie, kde se soud konal, byly rozmístěny dva tisíce příslušníků ozbrojených jednotek. Už v pátek převzala zodpovědnost za bezpečnost ve městě armáda.

Lidé vynáší zraněného strážníka z hořící policejní budovy

„Situace v Egyptě vře, každý den se to víc a víc komplikuje. Lidé se necítí bezpečně, prezident a vláda se jen dívají a nic neřeší,“ uvedla pro Českou televizi očitá svědkyně káhirských protestů Anna Janků.

Původní rozsudky smrti oběšením vynesl soud nad 21 lidmi už na začátku roku. Verdikt už tehdy vyvolal v Port Saídu rozsáhlé protesty. Při střetech s policií tehdy zemřely desítky lidí a další stovky utrpěly zranění.

Obyvatelé Port Saídu: Soudci jsou na straně Káhiry

Situaci v přístavním městě se od té doby nepodařilo uklidnit a demonstrace jsou tam od konce ledna prakticky na denním pořádku. Mnoho obyvatel Port Saídu považuje proces za zpolitizovaný a nespravedlivý. Podle nich je veden ve prospěch káhirských fanoušků.

Jednotky, které zasahují proti demonstrantům, oslabila v pátek stávka policejních sborů. Policisté totiž protestují proti tomu, že nemají dostatečné vybavení, a platí tak cenu za pokračující sváry na egyptské politické scéně. Bouří se v deseti z devětadvaceti egyptských provincií.

Násilnosti egyptských fanoušků z minulého roku se řadí k největším v historii fotbalu. Po skončení zápasu se pobili se fanoušci vítězného domácího týmu Port Saídu s příznivci hostující Káhiry. Většina lidí zemřela na otřes mozku, pořezání a udušení.