S těžkými popáleninami byl hospitalizován mladý muž, který se v centru tuniské metropole zapálil zřejmě na protest proti nezaměstnanosti a jako výraz životní rezignace. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na svědky.

Podle nich asi dvacetiletý pouliční prodavač cigaret před činem volal: "Koukněte na mládež, která prodává cigarety, to je nezaměstnanost". Pak se zapálil před budovou radnice.

Na pomoc mladíkovi se vrhli kolemjdoucí, kteří se ho snažili co nejrychleji uhasit. Podle svědků byl už ale těžce popálen na celém těle. Při převozu do nemocnice byl při vědomí.

Policisté a hasiči, přivolaní na místo, odmítli podle zdroje agentury AFP uvést jakékoliv informace o oběti a jejím zdravotním stavu.

Zoufalý čin sebeupálení stál i na samém začátku tuniské revoluce. Odstartoval ji pouliční prodavač zeleniny Muhammad Buazízí, který se upálil v prosinci 2010 a inspiroval k tomu mnoho dalších. Jeho čin spustil vlnu protivládních demonstrací v arabských zemích a v Tunisku díky nim odstoupil prezident Zín Abidín bin Alí.

Ekonomické a sociální problémy a těžkosti, které byly impulzem k lidovému povstání v Tunisku, nejsou ani dva roky poté překonány. Zemi nadále ničí nezaměstnanost a chudoba a zoufalé násilné činy, jimi vyvolávané, neustávají.

Tunisko se navíc propadlo do vážné politické krize, kterou prohloubila únorová vražda opozičního předáka Šukrího Bilajda. Následné protestní demonstrace vyústily v pád vlády islamistů a vznik nové úřednické vlády. Ta má zemi řídit do příštích voleb, které by se měly uskutečnit nejpozději v listopadu.

Související