Římskokatolická církev má nového papeže. Zvolení nástupce Benedikta XVI. oznámil bílý dým, který v 19:07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple.

115 kardinálů se radilo dva dny, a nakonec za nového papeže vybrali argentinského kardinála Jorge Maria Bergoglia. Ten se rozhodl, napříště bude používat jméno František. (On-line reportáž čtěte zde)

Hned po svém zvolení si nový pontifik odešel do sakristie Sixtinské kaple, kde se volba konala, oblékl papežský oděv a kolem krku zvláštní štolu z bílé vlny (palium) se třemi vyšitými kříži jako odznak své svrchované moci.

Jméno nového papeže oznámil potom z balkonu u baziliky svatého Petra ve Vatikánu francouzský kardinál Jean-Louis Tauran.

Na Svatopetrském náměstí na nového papeže čekalo údajně až sto tisíc lidí a přijetí jeho jména bylo rozpačité. Většině věřících na náměstí chvíli trvalo, než si uvědomili, který ze 115 kardinálů církev skutečně povede - Bergoglio nepatřil mezi nejžhavější favority volby.

Dav začal skutečně jásat až při papežově prvním žehnání. Nejdřív se ale papež pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá papežský úřad.

Kardinálové nového papeže zvolili v pátém hlasování. Veřejnost o favoritech volby stejně jako o průběhu konkláve nic netušila, i proto je výběr nového papeže považován přinejmenším za "překvapivý". Volitelé byli vázáni přísnou mlčenlivostí, za jejíž porušení hrozí viníkovi exkomunikace z církve a odříznuti od světa i kurzů sázkových kanceláří.

Bergoglio je prvním zámořským papežem a také prvním jezuitou, jenž usedá na papežský stolec. Po více než 1200 letech je prvním papežem, který se narodil mimo Evropu. Tím předchozím byl Řehoř III., který pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741. I před ním zasedlo na Petrův stolec několik mimoevropských papežů, vesměs původem z afrických či asijských provincií někdejší římské říše.

Papežský twitter ožil

S ohlášením nového papeže Františka také opět ožil papežův účet na internetové síti Twitter (@Pontifex). "Habemus papam Franciscum (Máme papeže Františka)," byl první tweet, jak se těmto zprávám říká, který se na papežově účtu na Twitteru objevil ve 20:33 SEČ.

Twitterový účet byl neaktivní od 28. února, kdy z čela římskokatolické církve odstoupil předchozí papež Benedikt XVI.

Benediktovi založil Vatikán účet na Twitteru teprve loni v prosinci. Brzy měl miliony příznivců. František I. jich měl necelou hodinu po vystoupení na veřejnosti přes 1,7 milionu. Jeho účet byl také již v osmi jazykových mutacích.

Volba byla o sice něco delší, než předchozí, předem se ale odhadovalo, že konkláve potrvá zhruba do pátku. Při poslední volbě Joseph Ratzinger získal potřebné dvě třetiny všech hlasů ve třetí volbě.

Zvolením šestasedmdesátiletého papeže dali kardinálové jasně najevo, že nestojí o rázného, mladého pontifika, který by církvi vládl po desetiletí. Chtějí raději zkušeného, populárního kněze, který bude schopný přivést do církve věřící, napsala dnes agentura AP v hodnocení volby ve Vatikánu.

Kardinálové podle agentury překonali při konkláve "hluboké rozpory" dříve, než se čekalo. "František byl zvolen v jednom z nejrychlejších konkláve za poslední léta, což je pozoruhodné vzhledem k faktu, že neexistoval jasný favorit a že církev prožívá neklidné období korunované překvapivou rezignací Benedikta XVI," napsala agentura.

Dým nad Sixtinskou kaplí v přímém přenosu

Věřící i média se o průběhu konkláve dozvídali jen díky kouři stoupajícím z improvizovaného komína nad Sixtinskou kaplí.Černý dým na znamení toho, že o papežovi rozhodnuto není, se objevil poprvé v úterý večer, znovu potom ve středu ráno.

Ve středu po sedmé hodině už nad sixtinskou kapli stoupal dým bílý, který světu oznámil, že má nového papeže. Stovky věřících na Svatopeterském náměstí v tu chvíli začaly jásat, nový papež je ale nechal čekat téměř hodinu, než se před nimi - poprvé v nové roli - ukázal.

Dění kolem volby nového papeže jsme sledovali on-line:

Sledovali jsme online

 
12.3.2013 16:29 | Kardinálové zvolí nového papeže

Dobré odpoledne, vítáme vás u on-line reportáže z Vatikánu, kde kardinálové volí nového papeže. První hlasování se očekává v úterý večer, konkláve ale může trvat i několik dní. Po zvolení nové hlavy katolické církve se nad Vatikánem obejví bílý dým.

12.3.2013 16:39 | Za Evropu bude volit 60 kardinálů

Kardinálové-volitelé, mezi nimiž je i 69letý Dominik Duka, se odpoledne shromáždili v Sixtinské kapli, kde se později také uskuteční první hlasování. Za Evropu má hlasovat 60 volících kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii 10 a za Oceánii jeden.

12.3.2013 16:50 | Tajná a časově neomezená volba

Volba Benediktova nástupce se uskuteční v naprostém utajení a veřejnost se dozví teprve její výsledek. Jak dlouho bude volba trvat, není předem jasné. Komentátoři ale vesměs odhadují, že jméno nové hlavy římskokatolické církve by mohlo být známo do pátku.

12.3.2013 17:34 | Bude ve tmě vidět dým?

Vzhledem k tomu, že se v Itálii nyní stmívá už po šesté hodině večer, mnoho lidí se obávalo, zda bude vůbec vidět dým oznamující volbu papeže. Podle informací britského Telegraphu se ale Vatikán s tímto problémem vypořádal – a improvizovaný komín nad kaplí osvětlil.

12.3.2013 17:38 | Dveře Sixtinské kaple se uzavřely, volba začíná

Krátce po půl šesté večer opustili Sixtinskou kapli všichni kromě kardinálů-volitelů. Za těmi se zavřely dveře kaple a všech 115 kardinálů teď čeká několik dní tajného výběru papeže.

12.3.2013 17:48 | Zákaz komunikace se světem

Během konkláve nesmí kardinálové-volitelé komunikovat se světem. Zavazuje je k tomu slib mlčenlivosti, který složili na úvod dnešního zasedání. Ze Sixtinské kaple do izolovaného vatikánského penzionu by se měli kardinálové přesunout kolem 20. hodiny. Konkláve pak bude pokračovat ve středu dopoledním a odpoledním zasedáním; při každém se odehrají maximálně dvě kola hlasování.

12.3.2013 19:08 | Schönbornová nechce syna papežem - už by ho prý neuviděla

Rakouský kardinál a český rodák Christoph Schönborn patří do širšího okruhu favoritů při volbě nového papeže. Jeho 92letá matka Eleonore Schönbornová ale doufá, že syn se nejvyšším pontifikem nestane. V rozhovoru pro rakouský list Kleine Zeitung vyjádřila obavy, že úřad je příliš náročný a že by se už se synem téměř neviděla.

12.3.2013 19:28 | Tisíce novinářů pozorují komín kaple

Posledním okamžikem, který mohly sledovat a přenášet sdělovací prostředky, byla úterní liturgie. Zbytek jednání je tajný a zástupcům celé řady významných médií zvolení nového papeže oznámí také až bílý dým stoupající z komína Sixtinské kaple. O možnost přihlížet konkláve byl přesto obrovský zájem, u Svatého stolce se do úterního rána akreditovalo 5600 novinářů.

12.3.2013 19:46 | Nad Vatikánem se poprvé objevil černý dým

Po půl osmé večer z komína Sixtinské kaple poprvé začal stoupat dým. Kouř byl černý, což znamená, že v prvním kole volby kardinálové nového papeže nevybrali.

12.3.2013 19:54 | Dvouhodinové konkláve

Konklávě v úterý trvalo přes dvě hodiny a nového papeže kardinálové nevybrali.

13.3.2013 06:58 | Druhý den volby

Konkláve bude dnes pokračovat dalšími koly tajné volby kardinálů. Mohlo bych se uskutečnit až čtvero hlasování. Voliče čeká dopolední a odpolední zasedání v Sixtinské kapli. Při každém se odehrají maximálně dvě kola hlasování.

13.3.2013 07:15 | Arcibiskup Graubner favorita nemá

Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner v Interview ČT24 řekl, že nemá ve volbě papeže jasného favorita.

"Církev je světová, takže teoreticky to může být z kteréhokoli koutu světa... Jestli to bude Ital, už dvakrát Ital nebyl, takže bych viděl jako možné, že se vrátí volba zase do Itálie. Ale může to být i Evropan nebo Američan, méně si myslím, že by to mohl být Afričan nebo někdo z Dálného východu, i když v Africe je dnes církev nejbouřlivěji vzrůstající. Domnívám se, že spousta problémů, které církev musí řešit, je spíš v tom starém světě a tak by papež měl mít zkušenost právě s touto částí světa."

13.3.2013 07:23 | Graubner: Důležité je charisma

Arcibiskup Graubner by před manažerem upřednostnil papeže s charismatem.

"Já bych byl spíš pro ten typ Jana Pavla II., protože když si najde vhodného kardinála státního sekretáře, tedy jakéhosi předsedu vlády, tak ten se bude schopen postarat o pořádek po té organizační stránce, které vždycky musí mít někdo na starosti," uvedl v Interview ČT24.

13.3.2013 07:42 | Zvolení ohlásí zvony pražské katedrály sv. Víta

Očekávané zvolení nového papeže oznámí Pražanům také zvony katedrály svatého Víta. Zvony se rozeznějí postupně, na závěr zazní 266 úderů největšího českého zvonu Zikmund, který tak vzdá čest 266. papeži v historii, sdělil ČTK hlavní zvoník katedrály Tomáš Stařecký.

Upozornil, že po téměř sto letech bude na počest papeže zvonit celá zvonová sestava katedrálních zvonů.

"Nejstarší zvon, který bude nyní zvonit, je zvon Václav z roku 1542, jenž zcela jistě zvonil i při zvolení 221. papeže Julia III. v roce 1550. To znamená, že 'pamatuje' zvolení pouhých 45 papežů z dlouhé řady dosavadních 265 nejvyšších představitelů katolické církve," uvedl Stařecký.

13.3.2013 09:16 | Návrat do Sixtinské kaple

Stejně jako v úterý i druhý den volby pro kardinály začne společnou mší. Poté se vrátí do Sixtinské kaple, kde proběhnou nejvíce dvě kola hlasování. Barva dýmu nad střechou kaple okolo poledne oznámí, zda se na papeži shodli nebo ne.

13.3.2013 09:50 | Přestávka na modlitby

Hlasování probíhá v tichosti, bez jakékoli formální debaty. Pokud by se kardinálové na papeži nedohodli ani po třech dnech, mohla by být vyhlášena jednodenní pauza na modlitby a neformální diskusi.

Poté by se vrátili opět k hlasování v Sixtinské kapli.

13.3.2013 10:22 | Sauna pro homosexuály

Média kromě konkláve informují i o domě v centru Říma, kde si Vatikán pronajímá hned několik bytů. V roce 2008 za ně zaplatil okolo 20 milionů eur.

Kromě Kongregace pro evangelizaci národů v domě ale sídlí také klub Europa Multiclub - populární sauna pro homosexuály. K dispozici tu návštěvníci mají turecké lázně, saunu, whirlpool nebo služby masérů, podotýká stanice BBC.

13.3.2013 10:28 | Harmonogram druhého dne konkláve

Druhý den konkláve pro kardinály začal v půl sedmé ráno, kdy vstávali a posnídali v Domu svaté Marty, kde jsou ubytovaní. Podívejte se na harmonogram středečního hlasování:

7:45 Kardinálové se přesunuli do kaple Paolina, kde od 8:15 byla mše.

9:30 Kardinálové vešli do Sixtinské kaple, společně se modlí za volbu papeže. Začíná první hlasování.

10:30 Pokud zvolí nového papeže hned v prvním kole, bude nad střechou Sixtinské kaple stoupat bílý dým

12:00 Barva dýmu oznámí, jestli se kardinálové shodli.

12:00 Kardinálové se vracejí do Domu svaté Marty na oběd.

16:00 Volitelé opět vcházejí do Sixtinské kaple a začíná odpolední kolo hlasování.

17:30 Pokud se shodnou v prvním odpoledním hlasování, nad střechu kaple vystoupá bílý dým.

19:00 Pokud se shodnou nebo neshodnou na novém papeži, nad kaplí vystoupá tmavý nebo bílý dým.

19:00 Probíhá večerní pobožnost - Nešpory.

19:30 Kardinálové odcházejí ze Sixtinské kaple zpět do Domu svaté Marty.

20:00 Podává se večeře.

13.3.2013 10:56 | Volbu papeže doprovází déšť

Už od ranních hodin ve Vatikánu prší. Věřící čekající na dým oznamující výsledek hlasování konkláve se proto schovávají pod deštníky nebo mezi sloupy kolonády.

13.3.2013 11:17 | Komín nad Sixtinskou kaplí

Před plánovaným ohlášením výsledků dopolední volby se před velkoplošnou obrazovkou scházejí věřící, aby viděli, zda z komína bude stoupet bílý nebo tmavý dým.

13.3.2013 11:37 | Is There White Smoke

List Guardian spustil kvůli volbě nového papeže speciální stránku s názvem Is There White Smoke. Není na ní nic jiného, než grafika komína nad Sixtinskou kaplí a stručné sdělení NE.

V poznámce se ještě píše, že kouř bude bílý až bude zvolen nový papež.

13.3.2013 11:40 | Černý kouř

Nad střechou Sixtinské kaple se krátce před třičtvrtě nad 12 objevil tmavý kouř, který značí jediné - kardinálové nového papeže nezvolili.

Nyní se volitelé odeberou na oběd do Domu svaté Marty. Odpolední dvě kola volby budou probíhat od 16. hodin.

13.3.2013 12:20 | Jak se volí papež?

Ve chvíli, kdy se kardinálové shodnou na nové hlavě církve a jeden kandidát dostane dvě třetiny jejich hlasů, položí mu otázku, zda papežství přijímá. Pokud souhlasí, následuje druhý dotaz: "Jaké jméno si zvolíte?"

Poté nový pontifik odchází do sakristie, kde obdrží bílý papežský oděv a kolem krku zvláštní štolu z bílé vlny (palium) se třemi vyšitými kříži jako odznak své svrchované moci. Protože předem nikdo neví, kdo se stane papežem, je oděv připraven ve třech velikostech.

Přečtěte si text o volbě papeže katolické církve

13.3.2013 12:49 | Rozložení podpory

Dnešní hlasování jsou podle pozorovatelů rozhodující pro potvrzení rozložení sil ve volebním sboru kardinálů. Mají ukázat, zda některý z dosavadních vážných kandidátů má jasnou naději získat potřebnou dvoutřetinovou většinu ke zvolení, tedy nejméně 77 hlasů.

V případě, že se nic takového nestane, by podle agentury AFP mohly přijít na řadu kandidatury outsiderů.

13.3.2013 13:18 | ANKETA: O co by měl usilovat nový papež?

"Příští papež by se měl vrátit ke křesťanské sociální etice, jíž brilantně propracoval Jan Pavel II., zejména v encyklice Laborem exercens," říká religionista Ivan Štampach.

Podle Zbyňka Vlka, zakladatele žijícího skanzenu, by zase mohl usilovat o "uvolnění církevních dogmat, uznání i nekanonizovaných historických textů, ekumenickou spolupráci s jinými církvemi a duchovními směry".

Přečtěte si odpovědi i dalších osobností ZDE

13.3.2013 13:35 | Prodejci suvenýrů se těší na neevropského papeže

Prodejci náboženských suvenýrů ve Vatikánu a okolí doufají, že nový papež nebude z Itálie či jiné evropské země.

Věří totiž, že zvolení některého neevropského kandidáta by zvýšilo jejich tržby, uvedla agentura ANSA.

Prodej suvenýrů ve Vatikánu se v posledních dnech snížil, protože věřící i turisti odložili nákupy do oznámení jména nástupce papeže Benedikta XVI.,

13.3.2013 13:39 | Papežské roucho

Nově zvolený papež oblékne jedno z připravených rouch. Je připraveno ve třech velikostech: S, M a L. Už více než půl století před konkláve dodává do Vatikánu papežská roucha rodina Gammarelli.

Papežský oblek za výlohou obchodu rodiny Gammarelli:


13.3.2013 14:19 | Kdo jsou aktuální favorité volby?

Výběr nového papeže se nyní podle dohadů odehrává hlavně mezi italským kardinálem Angelem Scolou, Brazilcem Odilem Schererem a Kanaďanem Markem Ouelletem. Angelo Scola má podle AFP na své straně hlasy z Evropy a USA, Odilo Scherer má podporu kurie a Marc Ouellet je dobře známý v Latinské Americe a úzce spolupracoval s Benediktem XVI.

Naděje na zvolení se také dávají dvěma americkým kardinálům. Jedním z nich je Sean O'Malley, známý rozhodným přístupem k pedofilnímu skandálu v USA, a katolické veřejnosti dobře známý Timothy Dolan. Proti nim by při rozhodování mohla podle AFP hrát to, že patří k největší politické a ekonomické velmoci světa.

13.3.2013 14:30 | Davy na Svatopetrském náměstí

Stejně jako při volbách nového papeže ve Vatikánu v roce 1978 a 2005 zaplnil Svatopetrské náměstí dav. Přihlížející věřící neodradil ani vytrvalý déšť.

Ráno ale neskrývali své zklamání nad tím, že z komína Sixtinské kaple znovu stoupal černý dým. "Nerad vidím černý kouř. Všichni čekáme na bílý, který oznámí, že máme opět papeže," citovala AP přítomného nigerijského kněze.

13.3.2013 15:00 | Nejdelší konkláve v historii: 33 měsíců

Od začátku 20. století netrvala volba nového papeže nikdy déle než čtyři dny. Nejkratší bylo zvolení papeže Pia XII. v roce 1939 (dva dny a tři volební kola), nejdéle - čtyři dny a 14 volebních kol - se čekalo na papeže Pia XI. v roce 1922. Poslední konkláve, které trvalo přes pět dní (50 dní) se uskutečnilo v roce 1831, kdy byl zvolen papež Řehoř XVI.

První konkláve se konalo po smrti papeže Řehoře IX. v říjnu 1241. Nejdelší volbou v dějinách papežství vůbec byl 1. září 1271 zvolen papež Řehoř X. - trvala 33 měsíců. Nejkratší byla volba papeže Julia II. 31. října 1503, která trvala jen deset hodin a jedno volební kolo.

13.3.2013 15:09 | Dennis Rodman čeká na nového papeže

S budoucím papežem se chce setkat i basketbalové hvězda Dennis Rodman. Do Vatikánu údajně přijel podpořit volbu "černého papeže". Na Svatopetrském náměstí se objevil jen dva týdny po své cestě do KLDR.

13.3.2013 15:13 | Dým on-line

Volbu nového papeže a dým stoupající z komína Sixtinské kaple sleduje většina světových médií. Některé zpravodajské servery se rozhodly pro odlehčenější verzi reportáží a tak například britské Metro.co.uk už dva dny plní on-line přenos pouze aktualizacemi o stavu dýmu. Celou reportáž s titulkem "Není papeže bez ohně" můžete sledovat zde.

13.3.2013 15:51 | Černý kouř nad Sixtinskou kaplí vytváří směs dehtu a síry

Vatikán poodhalil tajemství chemikálií, které obsahuje kouř vypouštěný z komína nad Sixtinskou kaplí. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi řekl, že černý kouř způsobuje směs chloristanu draselného, anthracenu, který je z uhelného dehtu, a síry. Bílý kouř vznikne po použití chlorečnanu draselného, laktózy a pryskyřice rozpuštěné v chloroformu.

Vatikán se rozhodl tyto příměsi použít vzhledem k tomu, že při minulé volbě v roce 2005 nebylo úplně jasné, zda z komína vychází bílý nebo černý kouř.Lombardi novináře ubezpečil, že kouřem obohaceným chemikáliemi nejsou ohroženy ani vzácné fresky v Sixtinské kapli, ani kardinálové, kteří tam během volby tráví celé hodiny.

13.3.2013 15:58 | Britský politolog: Konkláve je jako volba českého prezidenta postaru

Opakovaná hlasování, tajné dohody, úzká skupina volitelů - Dr. Sean Hanley z katedry východslovanských studií na University College London přirovnává konkláve kardinálů ke starému poslaneckému systému volby české hlavy státu.

13.3.2013 16:18 | Ratzinger byl zvolen druhý den konkláve

Zhruba touto dobou v průběhu druhého dne konkláve v roce 2005 byl Joseph Ratzinger oznámen jako nový papež, píše list Guardian. Připomíná ale, že ten do Sixtinské kaple přicházel jako jeden z favoritů a celkově měl silnější pozici, než kterýkoli ze současných "papabili".

13.3.2013 16:47 | U sázkařů vede Scola

Web Oddschecker.com, který porovnává sázkové kurzy, v současnosti řadí na druhé místo kardinála z Ghany Petera Turksona. Ital Angelo Scola zůstává favoritem, na třetí příčce je podle sázkařů Brazilec Pedro Scherer. Celou tabulku kurzů najdete ZDE.

13.3.2013 17:18 | Kardinálové znovu volí

Kardinálové jsou znovu v Sixtinské kapli, kde budou už počtvrté (a popáté) hlasovat o jménu budoucího papeže. Černý nebo bílý dým se nad Vatikánem může objevit kdykoli mezi 17:30 a 19:30. Pokud bude dým znovu černý, celý proces bude pokračovat i zítra. Dvojí hlasování ráno, výsledek oznámí kouř, dvojí hlasování odpoledne, znovu ukončené dýmem.

13.3.2013 17:25 | Nejslavnější racek na světě

Pozornost světových médií a milionů věřících se upírá ke komínu nad Sixtinskou kaplí. Čekání je napínavé a pro mnohé nudné, proto se obyčejný racek, který si na stříšku nad komínem sedl, okamžitě stal hitem na sociálních sítích. Jak samotný komín, tak i racek už mají parodické účty na Twitteru a vyměňují si vtipné vzkazy.

13.3.2013 18:03 | Moře deštníků

Ve Vatikánu stále prší a Svatopetrské náměstí tak připomíná barevné moře deštníků. Věřící čekají, jestli dým oznámí, že kardinálové vybrali nového papeže.

13.3.2013 18:39 | Kardinálové asi papeže ani ve čtvrtém kole nezvolili

Kardinálové ani ve čtvrtém kole papeže zřejmě nevybrali. Bílý dým, který má signalizovat úspěšnou volbu, se nad Sixtinskou kaplí v očekávanou dobu neobjevil. Dnešní první odpolední hlasování mělo skončit kolem 17:30 SEČ. Poté následuje dnešní čtvrté a poslední hlasování, celkově pátý pokus kardinálů vybrat nového nejvyššího pontifika. Konkláve by dnes mělo skončit kolem 19:00 SEČ; pokud bude bezvýsledné, kardinálové se opět sejdou ve čtvrtek dopoledne.

13.3.2013 19:09 | Kardinálové vybrali nového papeže

Kardinálové se už ve středu večer dokázali dohodnout na jménu nového papeže. Po odpoledním hlasování začal z komína na Sixtinské kapli stoupat bílý dým.

13.3.2013 19:16 | Svatopetrské náměstí jásá

Stovky lidí na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu slaví. Bílý dým světu oznámil, že má nového papeže. Jeho jméno se ale prozatím neví.

13.3.2013 19:18 | Co se děje v Sixtinské kapli

Jakmile se kardinálové dohodnou na novém papeži, je zvolenému položena otázka, jestli papežství přijímá. Pokud souhlasí, následuje druhý dotaz: "Jaké jméno si zvolíte?" Poté nový pontifik odchází do sakristie, kde obdrží bílý papežský oděv a kolem krku zvláštní štolu z bílé vlny (palium) se třemi vyšitými kříži jako odznak své svrchované moci.

13.3.2013 19:39 | Lidé ve Vatikánu jásají

Svatopetrské náměstí začalo slavit.

13.3.2013 19:44 | Na Svatopeterském náměstí je nastoupena švýcarská garda

Na Svatopeterském náměstí už čeká na příchod nového papeže nastoupená švýcarská garda.

13.3.2013 19:48 | "Ať žije papež!"

Tisícový dav ve Vatikánu skanduje "Ať žije papež".

13.3.2013 19:58 | VIDEO: Bílý dým

Moment, kdy komínem začal stoupat bílý dým na znamení úspěšné volby papeže.

 

13.3.2013 20:01 | Na jméno se čeká

Na jméno nového papeže netrpělivě čekají lidé po celém světě. Bílý kouř vystoupal nad Vatikán už téměř před hodinou, jméno toho, kdo povede katolickou církev ale stále nebylo oznámeno.

13.3.2013 20:13 | Nově zvolený papež si zvolil jméno Fratišek.
13.3.2013 20:14 | Nově zvoleným papežem je argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio.
13.3.2013 20:22 | Zvolený papež právě předstoupil před shromáždění na Svatopeterském náměstí, aby prvně pozdravil věřící.
13.3.2013 20:25 | První slova a modlitba

Papež František pronesl svá první slova ve své funkci "Buona sera", nebo-li dobrý večer, za něž si vysloužil potlesk věřících. Poděkoval za své přijetí a učinil modlitbu za emeritního papeže.

13.3.2013 20:27 | První František a první neevropan

Nový papež je v papežské tradici prvním se jménem František a prvním papežem, který není původem z Evropy.

13.3.2013 20:28 | Modlitba za papeže

Kardinál Jahen vybídl k modlitbě za nového papeže.

13.3.2013 20:43 | Na počest nového papeže se rozezněly zvony i v Česku

Na počest nově zvoleného papeže Františka se ve Vatikánu rozezněly zvony. Přidaly se k nim i zvony v Česku: zvon Zikmund, největší z katedrály svatého Víta, se ozve 266 krát.

13.3.2013 20:55 | Argentina je překvapená

V Argentině bylo v okamžiku zvolení papeže odpoledne. Argentinci se zdáli být zaskočeni, prezidentka Cristina Kirchnerová v okamžiku jmenování četla posílala zprávy na twitteru o své cestě do odlehlé provincie.

13.3.2013 21:05 | Druhý neevropský papež

Nový papež František I., kterým byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, je prvním jezuitským papežem. Posledním papežem, který se narodil mimo Evropu, byl Řehoř III., jenž pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741.

13.3.2013 21:08 | Papež žehnal věřícím

Nově zvolený papež František I. z balkonu u baziliky svatého Petra dnes večer udělil první požehnání. Nejdříve se ale pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá papežský úřad. Na vatikánském Svatopetrském náměstí nového nejvyššího pontifika vítaly desetitisíce lidí.

13.3.2013 21:16 | Jižní Amerika "táhne"

„Messi, Papež, Brazílie 2014. Co víc si můžeme přát?" napsal blogger Osvaldo Santacruzabascal v online debatě největšího argentinského deníku Clarín.

13.3.2013 21:25 | Viva il Papa

Davy přijaly jméno nového papeže zprvu s rozpaky, jásot propukl aý po prvním žehnání.

13.3.2013 21:39 | S nástupem Františka I. znovu ožil papežův Twitter

S dnešním ohlášením nového papeže Františka I. ve Vatikánu opět ožil papežův účet na internetové mikroblogové síti Twitter (@Pontifex). "Habemus papam Franciscum (Máme papeže Františka)," byl první tweet, jak se těmto zprávám říká, který se na papežově účtu na Twitteru objevil ve 20:33.

13.3.2013 21:46 | Překvapení, shodují se média i věřící

Výběr papeže překvapil řadu komentátorů i věřících.

13.3.2013 21:51 | Schwarzenberg: Zvolení Bergoglia papežem je dobré rozhodnutí

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje zvolení argentinského kardinála Jorga Maria Bergoglia papežem za velice dobré rozhodnutí. Katolická církev má podle něho v současné době nejsilnější zakotvení právě v Latinské Americe.

"Zajímavé také je, že ač nový papež je člen Tovaryšstva Ježíšova, tak že přijal jméno František. Je na tom znát, že tento úkol bere s velkou pokorou. Svatý František založil řeholní řád bez veškerého majetku, takže je velice pozitivní, že si ho nový papež vzal za svůj vzor," vzkázal ministr skrze mluvčí.

13.3.2013 21:52 | AP: Vatikán nestojí o rázného papeže, který by vládl desetiletí

Zvolením šestasedmdesátiletého papeže dali kardinálové jasně najevo, že nestojí o rázného, mladého pontifika, který by církvi vládl po desetiletí. Chtějí raději zkušeného, populárního kněze, který bude schopný přivést do církve věřící, napsala dnes agentura AP v hodnocení volby ve Vatikánu.

Kardinálové podle agentury překonali při konkláve "hluboké rozpory" dříve, než se čekalo. "František byl zvolen v jednom z nejrychlejších konkláve za poslední léta, což je pozoruhodné vzhledem k faktu, že neexistoval jasný favorit a že církev prožívá neklidné období korunované překvapivou rezignací Benedikta XVI," napsala agentura.

13.3.2013 22:18 | Do Vatikánu míří blahopřání z Bílého domu, OSN i EU

Špičky světové politiky dnes zaslaly blahopřání novému papeži Františku I. Pozdravy do Vatikánu poslal americký prezident Barack Obama i britský premiér David Cameron. Ten nazval dnešek "slavným dnem pro 1,2 miliardy katolíků po celém světě".

Kardinálu Jorgemu Bergogliovi, který se stal prvním papežem z Latinské Ameriky, popřáli i vedoucí představitelé Evropské unie. Unijní prezident Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso přejí nové hlavě římskokatolické církve "dlouhý a požehnaný pontifikát".

13.3.2013 22:19 | Přišli mne hledat na konec světa, děkoval papež kardinálům

František I. se při prvním vystoupení před věřícími nejdříve pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI. Před požehnáním rovněž vyzval k modlitbě za celý svět a za bratrství v církvi. Poprosil také věřící, aby se modlili i za něj. Prohlásil, že kardinálové, kteří ho zvolili, jej "šli hledat až na konec světa".

13.3.2013 22:30 | Vážení čtenáři, naše on-line reportáž tímto končí. Ohlasy na nového papeže i dění ve Vatikánu však budeme i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost a přejeme příjemný večer.
Související