Losangeleská arcidiecéze, její bývalý kněz a americký kardinál Roger Mahony zaplatí za urovnání případu čtyř zneužívaných dětí celkem téměř deset milionů dolarů (necelých 200 milionů korun), vinu však nepřiznají. Mahony je nyní přes protesty části věřících ve Vatikánu, kde se účastní volby nového papeže.

Dohodu o urovnání případu oznámili v úterý obhájci obětí. Právník arcidiecéze Michael Hennigan potvrdil, že v rámci dohody vyplatí žalované strany 9,99 milionu dolarů.

Šestasedmdesátiletý kardinál Mahony koncem ledna přišel o možnost vykonávat v církvi jakoukoli administrativní či veřejnou funkci kvůli svému spojení s pedofilním skandálem kněží v losangeleské arcidiecézi. Ta v roce 2007 musela vyplatit odškodnění v celkové výši 660 milionů dolarů asi 500 lidem, které údajně sexuálně zneužili duchovní římskokatolické církve v Los Angeles.

Mahony byl současným arcibiskupem potrestán za to, že jejich počínání dlouhou dobu kryl.

Mahony vedl losangeleskou arcidiecézi od 80. let, kdy se tam podle policie nelegální sexuální praktiky děly. Čtyři případy, které byly v úterý urovnány a do nichž byl zapleten bývalý kněz Michael Baker, se táhly 26 let od roku 1974 do roku 2000.

Losangeleská diecéze se dohodla už na několika urovnáních případů údajného zneužívání. Podle obhájců žalujících je poslední dohoda dosud největší. Skandál kolem pohlavního zneužívání v americké katolické církvi vypukl v roce 1992 a církev už stál na odškodnění a urovnání žalob několik miliard dolarů.

Související