Nejen Gérard Depardieu je blízkým přítelem ruského prezidenta. Ve středu se při otevírání nové sportovní haly v Moskvě k Vladimirovi Putinovi připojil Steven Seagal, hvězda céčkových akčních filmů. Podle prezidentova mluvčího Dmitrije Peskova se oba fanoušci bojových sportů přátelí už dlouho a dokonce spolu posnídali v rezidenci hlavy státu. Další Seagalovy záměry v Rusku však mluvčí neprozradil.

V nové sportovní hale bude mládež trénovat sambo, ruský bojový sport, jehož název je zkratkou ze slov sebeobrana beze zbraně. Absolventi nového sportovního střediska by měli nalézt uplatnění nejen na sportovních žíněnkách, ale i v ruských zvláštních službách, jichž je Putin odchovancem.

Putin: Obnovme brannou výchovu

Prezident v nové hale zaujal i myšlenkou znovu zavést na školách soudobou variantu někdejší sovětské branné výchovy, která byla zavedena pod Stalinovou vládou ve třicátých letech. Až do roku 1991 se do povědomí lidí zapsala díky heslu "K práci a k obraně připraven!".

"Návrat tohoto systému v novém, moderním formátu by byl velmi prospěšný," prohlásil Putin. Známky z tohoto systému pravidelných zkoušek fyzických schopností by podle hlavy státu měly spolurozhodovat o přijetí na vysokou školu.

Putinova záliba v bojových sportech je známá, svůj um aktivně předvedl v aréně i na filmovém plátnu. Šedesátiletý ruský prezident mimo samba ovládá i judo, ve kterém získal černý pásek.

Seagal jako ochranka

Steven Seagal, který se zúčastnil celého dne propagace zdravého životního stylu mezi mládeží, je v Rusku stále velmi populární.

Během akce herec dokonce "zaskočil" za prezidentova bodyguarda, když vyprostil Putina z chumlu dětí, které se s prezidentem chtěly vyfotit. "Děti, uklidněte se. Je to přece velká čest, vyfotit se s prezidentem Ruska," uklidňoval dav moderátor. Podle zpravodaje agentury Reuters celý incident působil sehraně.

Putin před nedávnem udělil jinému oblíbenci ze stříbrného plátna ruské občanství. Gérard Depardieu si požádal o ruský pas, když jej francouzská vláda rozzlobila nakonec neprosazeným záměrem zdanit nejvyšší výdělky zvlášť vysokou sazbou.

Související