V africkém státě Zimbabwe voliči v referendu schválili novou ústavu, která mimo jiné omezuje pravomoci prezidenta. Tím je už 33 let Robert Mugabe, jenž se až v posledních letech dělí o moc. Výsledek víkendového hlasování oznámila volební komise. Schválení ústavy tak otevřelo cestu ke konání parlamentních a prezidentských voleb, které by se mohly uskutečnit v druhé polovině roku.

Skoro 95 procent voličů se vyslovilo pro novou ústavu, kterou podporují i dva hlavní političtí rivalové v zemi, prezident Mugabe a předseda vlády Morgan Tsvangirai. Tito dva politici se po sporných a bouřlivých volbách z roce 2008 dělí o moc. Hlasovat přišla více než polovina z šesti milionů oprávněných voličů, což převýšilo odhady analytiků.

Nová ústava především stanoví, že prezident bude volen maximálně na dvě pětiletá funkční období, a to hned od příštích voleb. Změna ale nemá zpětnou platnost, takže i 89letý Mugabe, který stojí v čele Zimbabwe přes tři desítky let a jehož dlouho bojkotovalo západní společenství, by mohl kandidovat na další dvě období.

Návrh také posiluje vládu a parlament, jejichž pozice byla za Mugabeho vlády oslabena. Prezidentské dekrety budou vyžadovat většinovou podporu v kabinetu, vyhlášení výjimečného stavu nebo rozpuštění parlamentu pak bude podléhat schválení dvou třetin poslanců.

Nová ústava zachovává zákaz uzavírání manželství mezi lidmi stejného pohlaví a potvrzuje trest smrti. Omezuje ale jeho uplatnění na případy vražd, které za přitěžujících okolností spáchali muži ve věku od 21 do 70 let.

Ústava také rozšiřuje některá občanská práva zakotvením článků o svobodě tisku a přístupu k informacím, svobodě politické volby a rovněž aktivity a práv vězňů.