Některé země Severoatlantické aliance začaly připravovat plány na případnou vojenskou akci, která by pomohla ukončit syrský občanský konflikt. Podle agentury AP to v úterý řekl velitel sil NATO v Evropě americký generál James Stavridis.

Země, které na plánech pracují, neupřesnil. Intervence by ale podle jeho slov musela být podobně jako v Libyi podpořena rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jana Pejška se v alianci nyní o operaci v Sýrii nejedná. "Žádné formální konzultace k této otázce na půdě NATO neprobíhají. V každém případě platí, že by o vyslání českých vojáků musely nejprve rozhodnout vláda a parlament," řekl ČTK Pejšek.

Situace v Sýrii se podle Stavridise stále zhoršuje a konec civilní války je v nedohlednu. Některé alianční země proto podle něj začaly připravovat možné vojenské operace, které by s touto patovou situací skoncovaly a pomohly oddílům syrské opozice. Kromě jiného připadá v úvahu využití letectva k vytvoření bezletového pásma a poskytnutí vojenské pomoci opozici.

Francie s Británií chtějí vyzbrojit opozici

Francie a Británie, které se za podpory Spojených států stály v čele někdejší vojenské intervence v Libyi, nedávno vyzvaly k vyzbrojování syrské opozice, aby se mohla lépe bránit syrské armádě. Na popud Paříže a Londýna bude EU v příštích dnech jednat o možném zmírnění embarga na dovoz zbraní do Sýrie. Například ČR je ale proti vyzbrojování syrské opozice.

Rada bezpečnosti OSN v roce 2011 umožnila operaci NATO v Libyi přijetím rezoluce. Podobná rezoluce pro Sýrii se ale zdá nyní málo pravděpodobná. A to především kvůli Rusku, které má v RB právo veta a dalo jasně najevo, že je proti zásahu v Sýrii.

"Budeme-li povoláni, jsme připraveni zapojit se stejně, jako jsme to udělali v Libyi," řekl Stavridis v branném výboru amerického Senátu. O možnosti bezletové zóny, zbrojního embarga a vyzbrojení opozice jednají jednotliví členové NATO, na půdě aliance se zatím nevyjednává.

Na dotaz, zda se zvažují také vojenské akce proti syrskému letectvu, Stavridis přitakal. Aliance na žádost Ankary umístila v Turecku poblíž syrských hranic baterie protiraketové obrany, která může být podle Stavridise použita i k sestřelení letadel. Generál ale zdůraznil, že Turecko trvá na tom, aby byly rakety využity jenom k obranným operacím, takže k jiné akci je zapotřebí dohoda členů NATO. "Od toho jsme ještě daleko," řekl Stavridis.

Syrské střely v minulosti několikrát zasáhly území Turecka a nedávno také Libanonu. V úterý byla v Halabu údajně použita chemická zbraň, což Rusko a Írán potvrdily; Moskva a Teherán spolu s Damaškem tvrdí, že útočníkem byla opozice, ale USA si tím nejsou jisty.

Související