Slavný britský astrofyzik a matematik Stephen Hawking získal nejlépe dotovanou vědeckou cenu na světě. Na svůj účet si tak jedenasedmdesátiletý expert, oceněný zejména za přínos k pochopení počátků vesmíru, připíše tři miliony dolarů (téměř 60 milionů korun). Uvedla to agentura DPA.

Těžce postižený vědec, který se kvůli dlouholeté chorobě nemůže hýbat, převzal ocenění Fundamental Physics Prize osobně v doprovodu dcery. "Jsem velmi poctěn," vyjádřil své pocity skrze hlas počítače ve svém kolečkovém křesle.

Lékaři u Hawkinga v roce 1963 objevili amyotrofickou laterální sklerózu, která vede k poškození nervů, postupnému ochrnutí a většinou končí smrtí.

Britský vědec, který s chorobou žije mnohem déle, než je obvyklé, se kvůli nemoci nemůže hýbat, ani mluvit. Vážné onemocnění mu ale nezabránilo v tom, aby pokračoval ve vědecké práci.

Nejnovější ocenění Hawking převzal ve středu večer. Ceny předával americký herec Morgan Freeman, který je známý svým zájmem o vědu. Porota na Hawkingově zkoumání ocenila zejména jeho objev záření z černých děr a přínos k poznání kvantových aspektů raného vesmíru.

Související