Justin Welby se dnes slavnostně ujal postu arcibiskupa z Canterbury a oficiálně se tak stal nejvyšším duchovním představitelem anglikánské církve.Do úřadu arcibiskupa ho vůbec poprvé v křesťanské historii uvedla ženská duchovní, poznamenala agentura Reuters.

Ceremonie v Canterburské katedrále se zúčastnili náboženští i političtí představitelé země v čele s premiérem Davidem Cameronem nebo korunním princem Charlesem a jeho manželkou Camillou.

Welby, oděn v liturgickém plášti doplněném štólou a zlatou hedvábnou mitrou, symbolicky třikrát zabušil berlou na západní vrata katedrály a požádal tak o vstup.Poté se dveře pomalu otevřely a chrámový sbor uvítal arcibiskupa žalmy.

Sedmapadesátiletý Welby je v pořadí 105. arcibiskupem z Canterbury. Do úřadu ho uvedla Sheila Watsonová, která zastává v Canterbury arcijáhenský post.

Welbyho, který je proti sňatkům homosexuálů, ale podporuje vysvěcování žen za biskupky, čeká obtížný úkol - udržet jednotu osmdesátimilionové anglikánské církve.

Sám arcibiskup svoji pozici připodobňuje k místu uprostřed křížové palby mezi liberálními duchovními z USA a Británie a jejich konzervativními kolegy z Afriky.

Spory vyvolává kupříkladu otázka, zda by biskupské úřady měli zastávat lidé, kteří se otevřeně hlásí k homosexualitě.

Související