Severní Korea na server YouTube umístila čtyřminutové video, které zobrazuje, jak by vypadala invaze mnohamilionové severokorejské armády do Jižní Koreje.

Výsledkem "války sjednocení", která prý nebude trvat déle než tři dny, je ovládnutí celého Korejského poloostrova jednotkami KLDR, zničení vojenských základen Spojených států v Pacifiku a na 150 tisíc amerických zajatců.

Podle scénáře zachycujícího všechny tři dny Korejská lidová armáda po svém překvapivém útoku dosáhne absolutního vítězství.

Korejská lidová armáda první den, jakmile dostane povel, vypálí z raketometů střely středního a dlouhého doletu směrem na letecké základny na jihu. "Bude to jako sprcha z nebe. Jihokorejské a americké letecké základny ovládne panika, nebudou mít žádné letadlo, které by mohlo vzlétnout," popisuje odhodlaný mužský hlas za doprovodu rázné hudby.

Speciální jednotky o síle 50 tisíc mužů mezitím zaútočí na námořní základny, vojenská zařízení a na elektrárny. Zástupy severokorejských vojáků během rozsáhlého útoku proudí přes společnou hranici k jižnímu sousedovi a hlas na pozadí popisuje jednotlivé fáze invaze "prostřednictvím mocných zbraní hromadného ničení".

"Úderné jednotky obsadí Soul a další města a vezmou 150 tisíc amerických občanů jako rukojmí," hřímá komentátor.

Video fiktivní krátké, třídenní války:


Z výšky 80 metrů poté vyskakují parašutisté, kterých je prý 10 a půl tisíce, a vznášejí se oblohou nad leteckými snímky metropole. Nad městem přelétávají severokorejské vojenské vrtulníky. V Jižní Koreji žije velká americká komunita a USA tady mají rozmístěných 28 tisíc svých vojáků.

Na jih míří také 4600 tanků a na tři tisíce obrněných vozidel. Třetí den jsou podle scénáře obyvatelé Soulu bez dodávek vody, elektřiny, jídla a nefunguje ani doprava a komunikační sítě. Severokorejské síly ale naštěstí "budou okupovat Jižní Koreu a zahájí stabilizační operace, včetně obnovení dodávek".

Třetí den bez bitvy

Poslední den invaze už nedochází k žádné další bitvě a KLDR ovládá celý Korejský poloostrov.

Video na kanál YouTube nahrál uživatel Uriminzokkiri, který je kanálem oficiálních internetových stránek KLDR. Tyto stránky šíří zprávy a propagandu severokorejských státních médií. Kromě YouTube mají účet také na Facebooku nebo na Twitteru.

Jde zatím o poslední z řady severokorejských nahrávek s podobnou tematikou. V pondělí vyvěsil Pchjongjang na web videomontáž, která zobrazuje zkázu Bílého domu a Kapitolu ve Washingtonu.

V únoru se na internetu objevilo video, v němž mladý muž sní o letu na palubě severokorejské vesmírné lodi, o sjednocené Koreji a o New Yorku v plamenech. O dva týdny později na jiné fiktivní videonahrávce sežehl jaderný výbuch americké vojáky a "hořícího" prezidenta Baracka Obamu.

Napětí na Korejském poloostrově vyhrotilo vypovězení příměří z roku 1953 ze strany Pchjongjangu. Severokorejský režim tak reagoval na společné cvičení amerických a jihokorejských vojáků v blízkosti demilitarizovaného pásma a na zpřísnění sankcí, které Rada bezpečnosti uvalila jako odpověď na poslední podzemní jaderný test KLDR.

Související