Vůdce konžských rebelů Bosco Ntaganda je v rukou Mezinárodního trestního soudu (ICC) a směřuje do Haagu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ICC. Ntaganda, který se v pondělí vzdal na americkém velvyslanectví v Kigali, je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Generál rwandského původu zvaný Terminátor sám o vydání k mezinárodnímu soudu požádal. Spojené státy pak s Rwandou jednaly o tom, jak jeho požadavku co nejrychleji vyhovět. ICC nemá vlastní policejní aparát a při stíhání podezřelých zločinců spoléhá na pomoc smluvních stran.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na Ntagandu loni v červenci. Viní ho ze tří zločinů proti lidskosti včetně znásilňování a sexuálního zotročování a ze čtyř válečných zločinů spáchaných údajně v letech 2002-2003 na východě Konga. Na Ntagandu stejný soud již v roce 2006 vydal zatykač kvůli verbování dětských vojáků.

V poslední době čtyřicetiletý Ntaganda zřejmě velel povstaleckým jednotkám M23, které v Kongu loni na jaře zahájily boj proti vládě a v oblasti se dopustily řady zločinů. Jejich činnost podle OSN i nevládních organizací podporuje Rwanda, Kigali to popírá. Ntagandovo svědectví by tak podle Reuters mohlo rwandskou vládu, která je spojencem USA, poškodit.

Související