Při zasedání Rady bezpečnosti OSN kosovský premiér Hashim Thaçi kritizoval Bělehrad za to, že nadále hraje destruktivní roli a ztěžuje situaci na severu Kosova. Thaçi přitom opatrně optimisticky zhodnotil možnou dohodu se Srbskem ohledně této části země, kde většinu obyvatelstva tvoří srbská menšina. Ta odmítá uznat odtržení Kosova od Srbska.

Nejvelkorysejší nabídkou Prištiny v této otázce je podle Thaçiho návrh statusu této menšiny předložený kdysi zprostředkovatelem OSN Marttim Ahtisaarim. Tento návrh ale Bělehrad už dříve jednoznačně odmítl jako nedostatečný a místo toho se snaží pro severokosovské Srby získat větší autonomii.

Srbský premiér Ivica Dačić, který s Thaçim o severním Kosovu jedná pod patronací Evropské unie, srbské státní rozhlasové a televizní stanici RTS řekl, že "Srbsko není ochotno akceptovat ponížení a dvojí standardy". Usmíření podle jeho slov vyžaduje těžká rozhodnutí a ochotu ke kompromisu obou stran.

Ani zatím poslední kolo jednání obou premiérů ve středu v Bruselu dohodu o normalizaci vztahů nepřineslo. Zprostředkovatelka rozhovorů, šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová, nicméně věří, že příští kolo 2. dubna už řešení přinese.

O tom, že dohoda je blízko, opatrně hovoří i někteří vrcholní srbští politici. Problém ovšem představují Srbové ze severu Kosova. Ti v úterý pohrozili, že pokud se Srbsko z jejich oblasti stáhne, vytvoří si vlastní parlament a jeho prostřednictvím pak převezmou svrchovanost.