Podle ministra financí Michaela Sarrise Kypr "znatelně pokročil" v jednání s věřiteli a předložil jim komplexní plán záchrany země před bankrotem. Informoval o tom server BBC.

Sarris jedná se zástupci takzvané trojky, tedy Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Mezi diskutované návrhy patří i zdanění vkladů nad 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun) sazbou 25 procent. Podle agentury Reuters by se nejprve týkalo zřejmě jen ústavu Bank of Cyprus, což je největší banka na Kypru.

Ministr po schůzce s věřiteli prohlásil, že jednání by mohla skončit do sobotního večera.

Kyperský prezident Nicos Anastasiadis má ještě v sobotu odletět do Bruselu. Mluvčí kyperské vlády dopoledne oznámil, že plánovaná cesta bude záviset právě na výsledku jednání s věřiteli.

Kypr zápasí s časem, protože v pondělí se má rozhodnout o osudu finanční pomoci EU ve výši 10 miliard eur (asi 286 miliard korun), na které se před týdnem dohodli ministři financí eurozóny.

Podmínkou je, že Kypr vlastními silami nashromáždí 5,8 miliardy eur. Peníze přitom podle požadavků Bruselu a Německa musí pocházet z bankovního sektoru, a to kvůli prospěchu z vysokých úroků z minulých let, píše BBC.

Související