Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf se po více než čtyřletém exilu vrací do vlasti. V neděli přiletěl do Karáčí z Dubaje, kde trávil část svého exilu.

Mušaraf se chce zúčastnit květnových parlamentních voleb, v nichž má vůbec poprvé v pákistánských dějinách odevzdat dosavadní vláda moc pokojnou cestou. Podle pákistánských médií ale může příjezd exprezidenta předvolební situaci vážně zkomplikovat.

"Nejsem nervózní, ale znepokojují mne určití lidé spojení s terorismem a extremismem a také určité soudní procedury," řekl před odletem Mušaraf. K moci se dostal v roce 1999 díky převratu. V roce 2008 byl přinucen k rezignaci a poté žil střídavě v Londýně a Dubaji.

Mušarafovi hrozí v Pákistánu soudní stíhání pro podezření ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž kvůli smrti vůdce povstaleckých separatistů v provincii Balúčistán Akbara Bugtího.

Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Karáčský soud stanovil kauci 300 tisíc rupií (asi 60 tisíc korun), která Mušarafovi zaručuje aspoň dvoutýdenní ochranu před zatčením.

V sobotu Mušarafovi pohrozil zabitím pákistánský Tálibán, který prý už za tímto účelem vybral komando. Mušaraf, který se k moci dostal pučem, přežil tři pokusy o atentát.

Analytici tvrdí, že bývalý prezident nemá velkou šanci uspět ve volbách, které jsou vypsány na 11. května. Za dobu své nepřítomnosti prý ztratil až příliš mnoho stoupenců.

Související