Před zahájením olympiády v Londýně prudce stoupl počet lidí zatčených kvůli podezření z terorismu. Oficiální statistiky ukazují, že v rámci protiteroristických opatření bylo za 12 měsíců (mezi zářím 2011 a zářím 2012) zatčeno 245 lidí.

Ve srovnání se stejným obdobím předešlých let se přitom jedná o nárůst 60 procent – za předcházejících 12 měsíců bylo kvůli terorismu zatřeno 153 osob.

Největší rozdíl je patrný při pohledu na statistiky zatčených těsně před olympiádou. Mezi dubnem a červnem loňského roku Britové zadrželi 64 lidí, za stejné období roku 2011 jich přitom bylo téměř dvakrát méně, pouze 37.

Z 245 lidí zatčených před londýnskou olympiádou bylo nakonec z činů souvisejících s terorismem obviněno 45, na soud stále čeká 25 zadržených.

Dalších 49 z celkového počtu zatčených potom bylo obviněno z neteroristických přečinů, 101 lidí bylo propuštěno bez obvinění.

Nejnovější čísla, která má k dispozici britský Guardian, také ukazují, že za mřížemi je v Británii v současné době 134 vězňů považovaných za teroristy.

Z těch je 107 vězněno za vztahy s Al-Káidou a operace napojené na tuto teroristickou organizaci, 26 je považováno za extremisty a separatisty. Jeden vězeň je vlastně „historický případ“, ve vězení totiž skončil ještě předtím, než země v roce 2001 přijala protiteroristické zákony.

Třiatřicet lidí odsouzených kvůli napojení na teroristické organizace nebo plány opustilo loni britská vězení, a to dokonce včetně dvou vězňů odsouzených na doživotí.

Od útoků 11. září bylo kvůli podezření z terorismu zadrženo celkem 2291 lidí.

Související