Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, který je nejvyšším představitelem pravoslavné církve, připustil možnost opětovného sjednocení s katolíky. Obě církve se rozdělily při velkém schizmatu v roce 1054. Bartolomějův názor v pondělí zveřejnil turecký deník Hürriyet.

Bartoloměj, který se minulý týden zúčastnil inaugurace nového papeže Františka, podotkl, že nový duchovní vůdce římskokatolické církve je v mnohém jiný než jeho předchůdci. Podle Bartoloměje je František s to provést velkou reformu mezi katolíky.

Konstantinopolský patriarcha podotkl, že by se případné znovusjednocení mohlo uskutečnit až za příštích generací. "Pravděpodobně se to nestane za mého života," řekl 73letý Bartoloměj.

Patriarcha také potvrdil, že Františka pozval na návštěvu sídla ortodoxní církve v Istanbulu. Datum takové návštěvy ale není zatím známo.

František a Bartoloměj se každopádně setkají 4. až 6. ledna v Jeruzalémě během ortodoxních Vánoc, a to u příležitosti 50. výročí setkání někdejšího papeže Pavla VI. a bývalého patriarchy Athenagorase.

Související