Omán poskytl azyl několika členům rodiny bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Oznámil to ománský vládní zdroj, který citovala agentura Reuters. Podle něj jsou ve skupině i dvě osoby hledané Interpolem. Libye oznámila, že na žádost o vydání těchto lidí je zatím brzo.

Většina rodiny po Kaddáfího smrti v roce 2011 odjela z Libye a někteří zamířili do Alžírska. Byla tam jeho žena Safíja, dva synové a dcera Ajša. Alžírsko minulý týden oznámilo, že Kaddáfího klan už delší dobu na jeho území není. Kam zamířil, ale neuvedlo.

Podle ománského zdroje byli Kaddáfího příbuzní v Alžírsku od loňského října. "Přijali jsme jejich žádost o azyl za podmínky, že se nebudou zapojovat do politiky," sdělil tento zdroj agentuře Reuters. Mezi žadateli je prý Safíja i synové Muhammad a Hannibal a také dcera Ajša.

Libye se v minulosti obrátila na Interpol se žádostí o dopadení Ajši a Hannibala. Na oba byl vydán mezinárodní zatykač.

Libyjský ministr zahraničí Muhammad Abdal Azíz v pondělí potvrdil, že Kaddáfího rodina se přesunula do Ománu. "Omán je svrchovaný stát a jako ostatní země má právo přijmout osoby, které hledají azyl, a členy politické opozice. Od těch, kteří přijmou členy Kaddáfího rodiny nebo jeho stoupence, žádáme pouze to, aby jim nedovolili stát se negativním faktorem revoluce," řekl.

K dotazu, zda bude Tripolis žádat o vydání, řekl, že na to je zatím brzy.

Z Kaddáfího příbuzných se Libyjcům podařilo dopadnout jenom syna Sajfa Isláma. Soud s ním začal v lednu, ale jde v něm jen o prohřešek, kterého se Kaddáfího syn údajně dopustil v době vazby. Z válečných zločinů ho viní Mezinárodní trestní soud, jemuž ale Libye Sajfa Isláma nevydala.

Související