Vůdce konžských rebelů Bosco Ntaganda, podezřelý z válečných zločinů, si v úterý vyslechl obvinění před Mezinárodním trestním soudem (ICC). Při prvním předběžném slyšení Ntaganda soudu řekl, že se necítí být ničím vinen. Zda ho čeká proces, ale začne ICC rozhodovat až v září. Informuje o tom agentura AFP.

Na adresu generála rwandského původu zaznělo obvinění ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, včetně vražd, znásilnění a rabování. Soud stanovil na 23. září začátek přelíčení, které určí, zda důkazy prokurátora jsou dostatečné k tomu, aby byl Ntaganda souzen.

"Byl jsem obeznámen s těmito zločiny, ale cítím se nevinen," prohlásil Ntaganda. Jeho advokát řekl, že Ntaganda v dohledné době požádá o podmínečné propuštění a vyšetřování na svobodě.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na Ntagandu loni v červenci. Viní ho hlavně ze zločinů spáchaných v letech 2002 až 2003 na východě Konga. Ntaganda, zvaný Terminátor, sám nedávno o vydání k mezinárodnímu soudu požádal a minulý týden dorazil do Haagu.

Související