Silné sněžení a mráz dál sužují Rusko, které zaznamenalo další oběti na životech. S extrémním zimním počasím ale zápolí i další evropské země, například na maďarských silnicích podle tamní tiskové agentury MTI uvízlo více než 700 kamionů. Některé jsou i z České republiky a ze Slovenska.

Agentura Interfax v úterý s odvoláním na zdravotnické orgány informovala, že za posledních 24 hodin umrzl v Rusku jeden člověk, konkrétně v Čuvašské autonomní republice.

Téměř tři desítky dalších osob byly mrazivým počasím různě zdravotně postiženy, z toho 16 muselo být přijato do nemocnice s omrzlinami. Od začátku zimy tak mrazy připravily v Rusku o život 311 lidí a zhruba 7200 jich muselo vyhledat lékařské ošetření.

Po několikadenním sněžení byl v Moskvě zaznamenán rekord v množství sněhové nadílky. Od začátku března v ruské metropoli napadlo 80 centimetrů sněhu, což je dvakrát více, než je v tuto roční dobu obvyklé.

Moskevské komunální služby podle Interfaxu mají kvůli tomu vyhlášenu mimořádnou situaci a v provozu je neustále asi 14 tisíc speciálních strojů a zařízení k odklízení sněhu z vozovek a chodníků.

Meteorologové upozorňují, že situace se v nejbližších dnech nezlepší. Další sněžení předpovídají na závěr týdne. Zároveň s tím by teploty měly vystoupat nad bod mrazu, takže hrozí náledí.

Uvízlé kamiony

Extrémní počasí, kvůli kterému musela být zavedena dopravní omezení, zablokovalo na jihozápadě Maďarska více než 700 převážně zahraničních kamionů. Podle MTI úřady a charitativní organizace poskytují jídlo a teplé nápoje českým, slovenským, litevským, polským a rumunským řidičům, kteří vzhledem k přijatým opatřením nemohou od pondělí pokračovat v jízdě.

Pro nákladní vozy těžší než 7,5 tuny jsou v Maďarsku uzavřeny dálnice M6 a M7.

MTI rovněž informovala, že policie musela v noci na úterý v župě Somogy zachránit 52 lidí, které cestou zaskočily kritické sněhové podmínky.

S důsledky nejvydatnějšího sněžení za posledních sto let bojují v ukrajinské metropoli Kyjevě tisíce komunálních pracovníků a vojáků. Z ulic už bylo podle městské správy odstraněno 33 tisíc tun sněhu, ale neustávající záplava nových a nových vloček způsobuje velké zácpy.

Místy se zhroutila hromadná doprava a ve vedlejších ulicích se stupňují potíže s neodváženým odpadem. O víkendu meteorologové očekávají oblevu, úřady se proto obávají záplav na Dněpru, který Kyjevem protéká.

V Rumunsku zůstaly kvůli hustému sněžení uzavřeny tisíce škol a školek. Napjatá zůstává nadále situace ve Skotsku, kde je několik obcí a čvrtí již pět dní bez dodávek elektrické energie.

V Rakousku se v úterý i vlivem špatného počasí udála řada hromadných nehod, nejvážnější z nich se stala na dálnice A1 na severu země západně od Vídně. Při srážce asi 70 aut zahynul jeden člověk, dalších 12 utrpělo zranění.

V Polsku umrzlo už 175 lidí

V Polsku přinesly nynější silné mrazy od začátku března smrt dalším 25 lidem. Letošní nezvykle tuhá zima tam podle policie připravila o život už 175 osob. Na severovýchodě země, kde za posledních pět dnů zemřelo pět lidí, se rtuť teploměru přes den pohybovala kolem minus 15 stupňů Celsia a v noci klesala na minus 24 stupňů.

Měsícem s největším počtem obětí mrazů je zatím v Polsku prosinec, kdy zemřelo 62 lidí. V lednu bylo mrtvých 55.

Němci podle DPA netrpělivě vyhlížejí jarní počasí. Meteorologové ale na Velikonoce předpovídají teploty maximálně do deseti stupňů Celsia a na severu země dokonce sněžení.

Související