Přesně před 45 lety tragicky zahynul první člověk, který odletěl do vesmíru – Jurij Gagarin. Za svou cestu získal čestný titul Hrdina Sovětského svazu a rázem se stal celosvětovou celebritou.

Už od dob studií snil o létání, obrovský dojem na něm zanechaly ale i vědecké práce Konstantina Ciolkovského o raketových motorech a kosmických letech. Sloužil u 769. stíhacího leteckého pluku 122. stíhací letecké divize Severního loďstva u Murmanska, pak se ale přihlásil do vesmírného programu.

Výběr sovětských kosmonautů začal v srpnu 1959. Z téměř tří a půl tisíce přihlášených komise zvolila 20 budoucích kosmonautů a Gagarin byl mezi nimi. Kvůli nedostatku financí se později výběr zúžil na 6 mužů, kteří složili závěrečné zkoušky a získali kvalifikaci "kosmonaut".

Jedničkou týmu, kterou 12. dubna 1961 čekal let do vesmíru, se stal sedmadvacetiletý Gagarin. Dvojkou a jeho náhradníkem German Titov. Gagarin s raketou Vostok 1 z Bajkonuru odstartoval v 9 hodin 7 minut moskevského času.

Podívejte se na záběry z první cesty Jurije Gagarina do kosmu:

Jeho let trval 108 minut a obletěl při něm téměř celou Zemi. Při přistávání měl technické problémy – loď začala nekontrolovatelně rotovat, teplota ochranného štítu dosáhla 2000 stupňů Celsia a přetížení bylo 10 G.

Ve výšce sedmi kilometrů se katapultoval. Hrozilo, že přistane doprostřed Volhy, nakonec se díky svému parašutistickému výcviku řece vyhnul. Jeho loď dopadla u vesnice Smelovka. Gagarin se rázem stal celebritou a procestoval celý svět, navštívil Spojené státy i Československo.

Cvičné lety

Chtěl opět do vesmíru, na další misi ale už vyslán nebyl. V roce 1968 se vrátil ke cvičným letům, které se mu staly osudnými. 27. března spolu s instruktorem Vladimirem Serjoginem vzlétl na cvičném MiG-15UTI, stroji vyrobeném v Aeru Vodochody.

Po splnění úkolu dostal povolení k návratu. Trosky letounu o několik hodin později našli asi 65 kilometrů od letiště.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.