Palestinský soud poslal na rok do vězení novináře za fotografii údajně urážející nejvyššího Palestince Mahmúda Abbáse. Reportér betlémské televizní stanice Al-Kuds Mamdú Hamamrí fotografii umístil na Facebook.

Abbás je vyobrazen vedle podobně vyhlížejícího muže, který vystupuje v syrském televizním seriálu v roli kolaboranta s francouzskou koloniální správou.

Hamamrího kolegové novináře hájili tím, že on sám fotografii nevytvořil a verdikt považují za vážné ohrožení nezávislosti médií. Rozsudek kritizovaly i palestinské organizace ochránců lidských práv. Palestinský soud už za podobný čin poslal do vězení dva novináře.

"Nebyl to Hamamrí, kdo fotografii zveřejnil. Kriminalizace fotografií publikovaných na internetu je velmi vážným porušením zákona o svobodě projevu. Nevládne nám tady král, ale prezident," řekla Riham Ajtaová z palestinského střediska pro rozvoj a svobodu médií.

Spojení obou tváří poukazuje na údajnou Abbásovu přílišnou ochotu dohodnout se s Izraelem. Abbásův poradce Hasan Urí řekl, že záležitost je plně v kompetenci soudu a že Abbás s rozsudkem nemá nic společného.

Verdikt byl vynesen na základě jordánského zákoníku z roku 1960 a zákona o trestání urážek vedoucích představitelů.

Palestinský západní břeh Jordánu byl do roku 1967 pod jordánskou správou. Obžaloba proti Hamamrímu byla založena na upozornění palestinské tajné služby, která našla Abbásovu fotografii na Facebooku.

Související