Italský prezident Giorgio Napolitano si na pátek pozval ke konzultacím předáky parlamentních stran ve snaze najít východisko z politického patu, do něhož Itálie zabředla po únorových volbách. Vůdce vítězné levice Pier Luigi Bersani ve čtvrtek oznámil, že s prvním pokusem o sestavení vlády ztroskotal.

Kromě předáků středolevého bloku a středopravého tábora kolem bývalého premiéra Silvia Berlusconiho byly k rozhovorům u prezidenta pozvány také protestní Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla a malá středová strana Občanská volba dosavadního premiéra Maria Montiho.

Bersani tvrdí, že byl během šestidenních jednání o sestavení vlády konfrontován s nepřijatelnými podmínkami Berlusconiho uskupení.

Lid svobody totiž údajně spojoval otázku případného vládnutí s dohodou o příští hlavě státu. Grillo zase odmítá spolupráci se zavedenými politickými stranami.

Napolitano nyní může dát vítěznému politikovi šanci pokračovat v jednání, nebo pověřit sestavením vlády někoho jiného.

Jednou z možností je i vypsání nových předčasných voleb. Bersaniho Demokratická strana ve čtvrtek uvedla, že její předák se ambice vést vládu ještě nevzdal.

Související