Angela Merkelová je jednou z nejmocnějších žen světa. I v dobách, kdy Evropa diskutuje kyperské zdanění v bankách, si našla o Velikonocích čas na krátký odpočinek. Společně s manželem se vydala na relaxační dovolenou do hotelu Miramare u Neapole.

Šéf místního regionu Kampánie Stefano Caldoro neměl pro Merkelovou právě srdečná slova. "Vítejte do naší pohostinné země, paní kancléřko, ale dívejte se pozorně kolem sebe," uvedl ve videu, které koluje v Itálii. "Tady je deset mladých nezaměstnaných na jednoho v Německu," zdůraznil s tím, že by Němci neměli zneužívat krizi jiných států eurozóny. "Tak by Evropa pokračovat nemohla," dodal.

Merkelová ještě před odjezdem na dovolenou slíbila, že bude dál pracovat na zajištění stability v eurozóně. "Pracujeme ve prospěch zajištění stability eurozóny jako celku. Dělali jsme to v minulém roce a budeme v tom pokračovat, jak jsme ukázali v těchto dnech s Kyprem. Zde rovněž chceme zajistit, aby euro zůstalo celkově stabilní," řekla v březnu kancléřka.

V reakci na zdanění vkladů v kyperských bankách výrazně klesl kurz eura a oslabily akcie v celém světě. Na finančních trzích vznikly obavy z masového vybírání vkladů nejen na Kypru, ale i v některých ohrožených velkých zemích měnové unie, zejména ve Španělsku a Itálii.

Související