V Barmě se poprvé po téměř půl století začaly opět prodávat soukromé deníky. Podle komentářů to dokazuje, že v zemi v oblasti médií končí státní monopol a pokračuje liberalizace. Úřady zatím povolily od 1. dubna vydávat 16 soukromých deníků, včasné vytištění se ale podařilo jen čtyřem.

Státem kontrolovaným médiím začaly konkurovat deníky The Voice Daily, The Golden Fresh Land Daily, The Union Daily a The Standard Time Daily. Hlavní opoziční barmská strana Národní liga pro demokracii (NLD), v jejímž čele stojí držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, začne podle BBC vydávat svůj deník koncem měsíce.

O soukromé deníky byl zájem i z řad čtenářů, kteří od rána před novinovými stánky čekali.

"Voice Daily byl vyprodaný hned, jak dorazil na stánek. A to i přesto, že jsem ho objednal dvakrát více kusů, než ostatních novin," řekl britskému Telegraphu trafikant Phyu Phyu.

Předchozí soukromé deníky v bývalé britské kolonii zakázala vojenská vláda v roce 1964. Novináři byly poté často terčem sledování, odposlouchávání i mučení a žalářování. Situace se začala zlepšovat až v posledních letech.

V roce 2011 začaly pod mezinárodním tlakem v Barmě reformy. Do úřadu po téměř pěti desetiletích vojenské vlády nastoupil formálně civilní prezident Thein Sein. Nechal propustit stovky politických vězňů, uvolnil přísnou kontrolu tisku a umožnil veřejná protestní shromáždění v rámci demokratického přerodu, který okolní svět značně překvapil. Mnozí v Barmě nicméně stále zůstávají skeptičtí ohledně skutečné hloubky

V Barmě jsou po půl století opět v prodeji soukromé deníky.

V letošním hodnocení Reportérů bez hranic si Barma výrazně polepšila. Oproti loňské 179. příčce se posunula o osmnáct míst výše, což je jeden z nejrychlejších vzestupů ze všech hodnocených států.

Podle aktuálního hodnocení je tak letos Barma například tři místa za Ruskem, nebo jedenáct za Indií. Přeskočila Mexiko, Turecko, Egypt i Sýrii, kde zuří občanská válka. Jen pro srovnání, Česká republika se v tomtéž žebříčku nachází na 16. příčce.

Záběry zkázy po násilnostech v Barmě

Přestože komentáře naznačují v zemi pozitivní vývoj, Barma se nadále potýká se značnými vnitřními problémy. Ochránci lidských práv ze skupiny Human Rights Watch (HRW) zveřejnili satelitní snímky dokumentující zničující důsledek nedávných násilností proti muslimům v Barmě.

Při násilnostech ve dnech 20. až 22. března v Meitchille zahynulo více než 40 lidí. Satelitní snímky zachycují části tohoto středobarmského města zničené požáry. Destrukce se týká více než 800 domů a plochy o rozloze 24 hektarů. Mezi vypálenými domy jsou příbytky a mešity. Vláda v některých čtvrtích vyhlásila výjimečný stav.

Související