Saúdské Arabky mohou jezdit na bicyklech a čtyřkolkách. Podle listu Al-Jaum jim to povolila náboženská policie, ale s podmínkou, že ženy budou tyto dopravní prostředky používat jenom v určitých zónách. Řízení automobilů zůstává pro ženy v Saúdské Arábii nadále zakázáno.

Podle Al-Jaumu náboženská policie souhlasila s tím, že ženy mohou jezdit na kolech a čtyřkolkách v parcích, na pobřeží a v rekreačních areálech. Musí být ale zahaleny jako vždy v abáji, tedy šatech, které kryjí celé tělo, a musí být v doprovodu muže.

Na veřejných místech je používání kol a čtyřkolek ženám nadále zakázáno. Policie prý počítá s tím, že ženy nebudou kola používat jako dopravní prostředek, nýbrž jenom pro zábavu. Mají se vyhýbat místům, kde se shromažďují mladí muži, aby nebyly obtěžovány.

Sámia Bavardíová, která vede nevládní organizaci pomáhající obětem automobilových nehod, ženy před jízdou v abáji důrazně varovala. "Může to vést ke strašlivým nehodám," řekla.

Některé sdělovací prostředky dávají nové rozhodnutí v Saúdské Arábii do souvislosti s filmem Vadždam, za nějž saúdskoarabská režisérka Hajfaa Mansúrová loni získala ocenění na několika filmových festivalech. Je o jedenáctileté dívce, která marně touží po vlastním kole.

Související