Dcera zavražděného amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho by se mohla stát příští americkou velvyslankyní v Japonsku. Uvedla to v pondělí americká média, podle nichž se Caroline Kennedyovou (55) na prestižní post chystá jmenovat americký prezident Barack Obama.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney se podle agentury Reuters k těmto zprávám odmítl vyjádřit.

Kennedyová byla mezi prvními, kdo podporovali Obamu v jeho první prezidentské kampani v roce 2008. Její podpora mu zřejmě z velké míry pomohla porazit Hillary Clintonovou v primárkách Demokratické strany v témže roce.

Japonsko patří k předním spojencům USA v Asii. Informace o tom, že Kennedyová se pravděpodobně stane americkou velvyslankyní, přinesly v pondělí deníky The Washington Post a The New York Times. Podle nich je proces prověřování Kennedyové takřka u konce a její jmenování by mohlo být oznámeno v příštích týdnech.

Pokud případnou nominaci Kennedyové potvrdí americký Senát, vystřídala by ve funkci současného ambasadora USA v Japonsku, jímž je John Roos, a stala by se tak první ženou v čele diplomatického zastoupení USA v této zemi.

John F. Kennedy v prezidentských volbách v roce 1960 zvítězil nad kandidátem Republikánské strany Richardem Nixonem. Zavražděn byl o tři roky později při návštěvě Texasu.

Související