Vláda západoafrického Mali chce v Rusku získat vojenskou techniku pro boj s islamistickými povstalci. Podle úterní informace ruského listu Vedomosti jde o vrtulníky, bojová a dopravní letadla, obrněné transportéry, radary, ruční zbraně a munici. O budoucích dodávkách je informována Francie a souhlasí s nimi.

Francie v Mali vojensky zasáhla počátkem roku, aby zastavila postup islamistických rebelů spjatých s teroristickou sítí Al-Káida na hlavní město Bamako.

Francouzská armáda pomohla vládním vojskům potlačit dobře vyzbrojené rebely, postupující z rozlehlých území na pouštním severu země na jih.

Ruský deník s odvoláním na zdroje státní obchodní společnosti Rosoboronexport uvedl, že kromě poptávky po nových zbraních z Mali přicházejí i požadavky na opravu starší ruské vojenské techniky a na dodávky náhradních dílů. Ruské kapacity jsou ale v tomto ohledu podle Vedomostí omezené.

Maliská vláda si loni v září v Rusku objednala 3000 automatů Kalašnikov a 300 kulometů v celkové hodnotě 12 milionů dolarů. Ruská strana tyto zbraně dodala letos v únoru.

Francie údajně nemá námitky proti novým zásilkám ruských zbraní, hlavně proto, že bojovníci maliské armády jsou na ně z minulosti zvyklí.

Podle představitelů ruského ministerstva obrany ruské vojenské dopravní letouny působily v Mali už v prvních dnech francouzské vojenské operace. Letadla An-124 se v nejméně dvaceti případech zapojila do přepravy francouzského vojenského materiálu.

Související