Ve středu uplynulo přesně 21 let od chvíle, kdy jugoslávská armáda poprvé bombardovala Mostar. Během následujícího týdne převzala kontrolu nad většinou města, jednotky Bosny a Hercegoviny ji ale společně s Chorvatskou radou obrany vytlačily za hranice Mostaru až 12. června.

Pokračovala ale občanská válka mezi samotnými Bosňáky a bosenskými Chorvaty. O pět měsíců později padl Starý most, symbol Mostaru, který spojoval znepřátelené strany.

V současnosti se z Mostaru stává moderní město, kde nechybí obří prosklené nákupní centrum s 3D kinem a kde kdysi nepřátelské tábory žijí celkem poklidně vedle sebe.

"Bosňáci a Chorvaté jsou často přátelé. Něco jako nevraživost je tu cítit ve chvíli, kdy lidé vzpomínají na válku. Ale že by na sebe třeba pokřikovali na ulici, to ne," popisuje sedmnáctiletá Markéta Haraštová, která studuje na United World College (UWC).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.