Čeští vojáci začali prvního dubna plnit své úkoly v rámci vojenské mise Evropské unie (EUTM) v Mali. Jejich posláním je ochrana velitelství mise v hlavním městě Bamaku, které je poměrně vzdálené od oblastí bojů na severu země.

"Situace v Bamaku je v této chvíli klidná a nepředpokládáme tedy, že bychom se dostali do nějakých bojových střetů," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny velitel jednotky v Mali nadporučík Marek Štěpánek. Přiznává ale, že mise je v mnoha ohledech ojedinělá a vojáci si na prostředí i podnebí musí zvykat.

"Teploty dosahují ve stínu přes 40 stupňů, je zde velká vlhkost a blíží se období dešťů. Tak také s tím se musíme vyrovnat," přibližuje v rozhovoru život na maliské základně Štěpánek.

Čím se vlastně v Bamaku zabýváte? Jak vypadá váš den?

Náplní naší práce je ochrana velitelství mise EUTM a tomu podléhá režim celé jednotky. Můj den se skládá ze série brífingů, porad a upřesňování úkolů na další období, tak abychom zajistili kompletní ochranu velitelství. Ostatní vojáci mé jednotky se střídají ve službách a doprovodech představitelů velení operace.

Hrozí v Mali vojákům nějaké nakažlivé nemoci? Jak zvládáte místní podnebí a jaké je ubytování? Máte například přístup k pitné vodě?

Zatím vše běží podle plánu a bez problémů. Po příletu jsme se okamžitě začali seznamovat s prostředím, zahájili přípravu techniky a zbraní a to vše tak, abychom mohli ve stanoveném termínu zahájit plnění operačního úkolu. Co se týče podmínek v místě, jsme ubytovaní v  budovách přímo v areálu velitelství operace v Bamaku. S vodou tedy žádné problémy nemáme.

Samozřejmě jsou zde naprosto jiné klimatické podmínky, ve kterých jsme doposud nepůsobili – teploty dosahují ve stínu přes 40 stupňů, je zde velká vlhkost a blíží se období dešťů. Tak také s tím se musíme vyrovnat. Jinak máme veškeré zabezpečení, které potřebujeme k plnění stanoveného úkolu. Co se týče nemocí – před odletem jsme byli doočkováni proti nemocem typickým pro tuto oblast – žluté zimnici, choleře, dostali jsme antimalarika.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.