K překonání hospodářské krize by vláda měla investovat, řekl český prezident Miloš Zeman byznysmenům na čtvrtečním slovensko-českém podnikatelském fóru v Bratislavě.

Právě podporu investic pro rozhýbání zatuhlé ekonomiky si prý zvolil jako jedno z hlavních témat svého pětiletého funkčního období v roli hlavy státu. Vyslovil se pro projekty spolupráce soukromého a státního sektoru, známé pod zkratkou PPP.

"V této politické struktuře v podstatě není nikdo, kdo by se investic zastal, neboť, jak obecně známo, investice nemají volební právo. Tím pádem jsou hendikepovány proti různým zájmovým a lobbistickým skupinám," řekl v úvodním projevu Zeman.

"Pro podnikatele není ani tak důležité snížení daní, jak nabízí pravice, jako získání zakázek," dodal prezident.

Zeman kritizoval i levici, která podle něj bude z populistických důvodů "nafukovat nejrůznější sociální dávky". "A tím bude zbytečně zvyšovat státní dluh," uvedl Zeman.

Racionální politika má podle něj být založena jak na úsporách, tak na takové daňové politice, která přinese dodatečné příjmy. Výnosy z daní pak mají jít zejména na projekty spolupráce soukromého a veřejného sektoru.

"Tím se právě rozetne ten gordický uzel nedostatečných zakázek, nedostatečných investic, narůstající nezaměstnanosti," upřesnil Zeman. V rámci PPP projektů by podle nového prezidenta mohly více spolupracovat i české a slovenské podniky.

Jedno cargo je slabé a druhé ještě slabší

Již před setkáním s podnikateli jednal Zeman se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem. Oba  představitelé by prý uvítali zlepšení dopravního spojení ČR a SR nebo užší spolupráci podniků, například nákladních železničních dopravců.

"Máme tady dvě carga. Jedno slabé a druhé ještě slabší. Ale na druhé straně je možné vytvořit silného středoevropského hráče, pokud vytvoříme společný podnik. V tomto případě opravdu dva trpaslíci mohou vytvořit ne-li obra, tedy alespoň normálně vzrostlého člověka," řekl Zeman podnikatelům.

Prezident chce prý podporovat úspěšné české podnikatele a pomoci jim proniknout na zahraniční trhy. "Chtěl bych svými slabými silami být podporou lidí, kteří dokáží zasadit strom, postavit dům a případně zplodit syna nebo dceru, protože jak s oblibou říkám, toto je jedna z nejpříjemnějších investičních aktivit," dodal Zeman.

Nový český prezident je na Slovensku na své první oficiální zahraniční cestě. O investicích a hospodářské spolupráci jednal s premiérem a předsedou strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem.

Před ním se setkal s prezidentem Gašparovičem. Zeman je na Slovensku na dvoudenní návštěvě.

Související