Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA) ve čtvrtek oznámila, že zrušila své humanitární operace v pásmu Gazy poté, co demonstranti rozzuření snížením finanční pomoci napadli její kanceláře, informovala agentura Reuters. Bezpečnostní činitelé Gazy zatím incident nekomentovali.

Asi 800 tisíc Palestinců, tedy zhruba dvě třetiny obyvatel Gazy, jsou závislí na pomoci UNRWA. Její zastavení může ještě prohloubit nouzi na tomto izolovaném území.

S odvoláním na schodek v rozpočtu zrušila UNRWA část finanční pomoci, což tento týden vyvolalo protesty, které ve čtvrtek vyvrcholily vpádem demonstrantů do kanceláří agentury v Gaze.

"To, co se stalo, je naprosto nepřijatelné: situace mohla snadno vyústit ve vážná zranění zaměstnanců UNRWA i demonstrantů. Tato eskalace byla zcela nemístná a bezprecedentní," řekl šéf operací agentury v Gaze Robert Turner.

"Všechna (finanční) distribuční střediska budou v důsledku toho uzavřena, dokud nedostaneme záruky všech relevantních skupin, že operace UNRWA mohou pokračovat bez překážek," dodal Turner. Rozdělování potravin v Gaze ale podle jeho slov bude pokračovat dál.

Související