Severokorejci vyzvali Rusko, aby zvážilo případnou evakuaci zaměstnanců svého velvyslanectví v Pchjongjangu. Mluvčí ruské ambasády podle agentury Reuters uvedl, že Moskva zatím evakuaci svého úřadu neplánuje.

Výzva k evakuaci byla doručena také dalším státům - včetně Česka. "Doporučení (od severokorejských úřadů) jsme dnes obdrželi, nikoli ale individuálně, nýbrž v rámci skupiny zemí," sdělil velvyslanec v Pchjongjangu Dušan Štrauch telefonicky ČTK.

Armáda KLDR v pátek instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží. O pohybu balistických střel informoval jihokorejský ministr obrany už ve čtvrtek a zpravodajské agentury to s odvoláním na armádní zdroje o den později potvrdily.

Spojené státy už na první zprávy reagovaly tím, že očekávají raketový test nebo odpálení v rámci armádního cvičení v nejbližších dnech, možná týdnech.

K pobřeží měla severokorejská armáda přesunout dvě rakety Musudan, které mají dolet asi 3000 až 4000 kilometrů. Mohly by tak zasáhnout jih Korejského poloostrova, Japonsko i americkou vojenskou základnu na ostrově Guamo. Na americkou pevninu ale jejich dolet nestačí.

USA už oznámily, že na Guamu rozmístí svůj vyspělý protiraketový systém THAAD, aby podpořily obranu regionu před možným severokorejským raketovým útokem.

Mluvčí ruské ambasády Denis Samsonov prohlásil, že "představitel severokorejského ministerstva zahraničí 5. dubna ruské straně navrhl, aby zvážila otázku evakuace spolupracovníků ruské ambasády".

Překročení osudné hranice

Rusko prý žádost přezkoumává. "Situace se nevyvíjí žádoucím směrem. V tak vyhroceném ovzduší je na prvním místě péče o bezpečnost našich občanů," řekl nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí citovaný agenturou ITAR-TASS.

Nicméně ruská diplomacie podle něj nepředpokládá, že by kdokoli v regionu Korejského poloostrova překročil osudnou hranici.

Pozorovatelé se domnívají, že Pchjongjang s největší pravděpodobností raketu odpálí někdy kolem 15. dubna, kdy si národ připomíná narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Právě výročí narození Kim Ir-sena je jedním z největších svátků Severní Koreje a doprovázejí ho mohutné oslavy, včetně vojenských přehlídek a kulturních festivalů po celé zemi.