Syrská krize vyhnala z domovů už skoro pětinu z 22 milionů Syřanů. Odhaduje to OSN, která podle agentury AFP o situaci syrských uprchlíků vydá oficiální zprávu do několika dní. V cizině je 1,2 milionu Syřanů a v Sýrii se mimo domovy pohybuje přes čtyři miliony lidí.

Ne všichni ale podle OSN prchají vyloženě před boji. Mezi běženci začíná přibývat těch, kteří nemohou zůstat ve svých bydlištích kvůli zničené infrastruktuře a nefungujícím institucím.

"Za těmi útěky není jenom násilí. Rodiny pozbývají možnost uživit se. Služby nefungují, děti nechodí do škol, jsou problémy s dodávkami vody, neexistuje zdravotní péče," řekla Kelly Clementsová z amerického ministerstva zahraničí.

Na mnoha místech prý už zůstali jenom ti, kteří nedokázali nebo nemohli uprchnout. Mnozí lidé už změnili místo pobytu několikrát, protože je vždy zastihly nové boje. Nancy Lindborgová z americké Agentury pro mezinárodní rozvoj řekla, že vůbec nejsložitější pro ty, kdo chtějí pomoci, je nepředvídatelnost bezpečnostní situace v Sýrii.

Zničené město Dajr az-Zaur, 2. dubna 2013Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ještě nedávno hovořil o 2,5 milionu Syřanů, kteří jsou na útěku v Sýrii. Reem Alsalemová z tohoto úřadu ale nyní tvrdí, že tento údaj už neplatí a že se situace velmi rychle mění.

Uprchlíci se z táborů vracejí do Sýrie

USA dosud vydaly na humanitární pomoc Sýrii 216 milionů dolarů (4,3 miliardy korun), z nichž 60 procent skončilo na územích ovládaných opozicí. Účastníci lednové konference dárců slíbili 1,5 miliardy dolarů, z nichž půl miliardy mají dostat lidé, kteří jsou na útěku v Sýrii. Zatím se ale podařilo shromáždit necelou třetinu slíbené sumy.

Poměry v uprchlických táborech v sousedních zemích jsou pro mnohé utečence neúnosné a někteří se vracejí do Sýrie. Jordánsko dnes oznámilo, že do Sýrie zamířilo na 35 000 Syřanů, kteří původně odešli do Jordánska. Království jich přijalo přes 400 000.

Jeroen Carrin z Mezinárodního výboru Červeného kříže řekl, že v některých oblastech Sýrie jsou lidé plně závislí na humanitární pomoci. "Její nedostatek může mít v určitých oblastech katastrofální důsledky," řekl. Nejhorší je situace podle něj v severních a centrálních provinciích, v Idlibu, Halabu, Dajr az-Zauru, Rakce, Homsu a Hamá a rovněž v okolí Damašku.