Bývalý nejvyšší představitel komunistické Kuby Fidel Castro vyzval KLDR a USA, aby předešly jaderné válce. V případě, že by byly použity jaderné zbraně, dojde podle něj k "strašlivé oběti" obyvatel Korejského poloostrova a americký prezident Barack Obama se zapíše do americké historie jako "nejzlověstnější postava" všech dob.

Castrovo prohlášení otiskly na titulní straně kubánské komunistické noviny Granma.

"Pokud vypukne válka, budou v obou částech poloostrova lidé bez rozdílu děsivým způsobem povražděni," napsal vůdce kubánské revoluce. Od loňského června to byl jeho první komentář v tisku.

Sám Castro zažil v roce 1962, tři roky po svém nástupu do čela státu, takzvanou karibskou krizi. Svět stál tehdy na pokraji jaderného konfliktu, poté co USA zjistily, že Sovětský svaz umístil na Kubě jaderné rakety schopné zasáhnout USA.

Nyní 86letý Castro zdůraznil vzájemné přátelství mezi Kubou a komunistickou KLDR. Napsal, že Severní Korea, "která světu nyní ukázala svůj vědeckotechnický pokrok, nesmí zapomenout na své nejlepší přátele a opomíjet, že případná válka by zasáhla 70 procent světové populace".

Severní Korea v posledních týdnech vypověděla všechny dohody s Jižní Koreou o neútočení, pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy. Oznámila, že znovu uvede do provozu svůj odstavený jaderný reaktor a na východní pobřeží instalovala dvě rakety středního doletu.

Související