U hrobu v chilském přímořském městečku Isla Negra začali vyzvedávat ostatky básníka Pabla Nerudy. Literát a komunistický aktivista byl pohřben poblíž domu, ve kterém dlouhá léta žil.

Cílem exhumace je zjistit, zda v roce 1973 po puči diktátora Augusta Pinocheta zemřel Neruda na rakovinu, či byl otráven. Ostatky budou podle agentury EFE ke zkoumání do Santiaga převezeny v pondělí.

Jeden z nejuznávanějších básníků chilské historie, který svůj pseudonym převzal od českého spisovatele Jana Nerudy, zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta.

Oficiální příčinou smrti byla rakovina prostaty, kterou 69letý muž trpěl. Ihned se však objevilo podezření, že muž nepohodlný novému vedení země byl otráven.

Nerudovi stoupenci se od té doby dožadují vyšetření příčin smrti. "Jsem hrdý na to, že jsme se dostali až do tohoto stadia. Uběhlo skoro 40 let, co mluvím o vraždě Pabla Nerudy," řekl televizní stanici 24Horas někdejší Nerudův řidič Manuel Araya.

Experti však pochybují, zda se příčinu smrti podaří s jistotou určit. Nejen kvůli dlouhé době, která uplynula, ale i pro sporný výběr znalců. Ostatky a případně další odebrané důkazy poputují do soudních laboratoří ministerstva spravedlnosti v Santiagu. Ohledání a analýzy provede tým, ve kterém budou zástupci univerzity, patologové a zahraniční specialisté. Skupinu přitom jmenoval soud, který k nespokojenosti komunistů odmítl čtyři jimi navrhované lékaře.

Začala exhumace ostatků Pabla Nerudy.
Související