Francouzská armáda zahájila širokou ofenzívu v africkém Mali. Jak uvedla agentura AFP, do oblasti kolem základen islamistů poblíž města Gao se vydalo přes tisíc vojáků. Jde údajně o největší operaci francouzských sil před tím, než odsud země začne stahovat své jednotky.

Francouzům se už podařilo ze severu Mali vytlačit řadu islamistů. Ozbrojenci ale stále drží své pozice právě kolem města Gao, které leží asi 1200 kilometrů od metropole Bamako, a u města Timbuktu.

Podle reportéra televizní stanice BBC nese ofenzíva název Operace Gustav a jejím cílem je "vyčistit" oblast kolem Gaa od militantů. Cílem je zajistit, aby ozbrojenci již nemohli páchat sebevražedné atentáty a útoky ze zálohy na obyvatele okolních měst a vesnic.

Operace začala v neděli brzy ráno a během prvního dne členové armády na žádné rebely nenarazili, informoval zpravodaj agentury AFP, jenž cestuje spolu s vojáky. Zajistili ale množství dělostřelecké munice a také raket, které si povstalci schovávali ve svých skrýších.

V asi dvacetikilometrovém údolí řeky poblíž města Gao stráví Francouzi několik příštích dní. Pomáhají jim malijští kolegové.

"Obklíčili jsme údolí severně od Gaa, o kterém si myslíme, že slouží jako logistická základna pro džihádistické skupiny, a začali jsme ho systematicky prohledávat," poznamenal francouzský generál Bernard Barrera.

Francií vedená operace proti islamistům napojeným na teroristickou síť Al-Káida začala v lednu. Koncem dubna by se měli začít vojáci z Mali stahovat tak, aby jich na konci roku v zemi zůstalo jen tisíc, tedy asi čtvrtina původního stavu. V zemi operují také jednotky z dalších afrických zemí, které čítají asi 6300 mužů.

Související