Třináct lidí, včetně dvouletého dítěte, postřílel v úterý ráno šedesátiletý muž v obci ležící jižně od Bělehradu. S odvoláním na sdělení policie o tom informovala srbská televize RTS. Tři těžce zraněné osoby byly převezeny do nemocnice v srbském hlavním městě.

Tragédie se odehrála v obci Velika Ivanča. Podle sdělení policie muž postupně postřílel šest mužů, šest žen a dvouletého chlapce.

Poté se pokusil zabít svou ženu a sebe. Oba jsou nyní v nemocnici a jejich stav je vážný. Motiv jeho jednání zatím není jasný.

Podle policejního ředitele Miodraga Veljoviče, který je na místě události, 12 lidí zemřelo okamžitě a jeden podlehl zraněním v nemocnici. Pachatel pocházel z klidné rodiny a neměl žádný policejní záznam. Zbraň, kterou zabíjel, držel legálně. "Uvidíme, jaký byl motiv brutálních vražd, všichni jsme prostě v šoku," řekl podle RTS.

Další televizi B92 Veljović upřesnil, že útočník, který se v letech 1991–1995 účastnil bojů v Chorvatsku, zabíjel v pěti domech a jeho oběťmi byli hlavně příbuzní a sousedé. Většina obětí byla zabita ve spánku střelou do hlavy. Vražednou zbraní byla poloautomatická pistole ráže devět milimetrů.

Mluvčí záchranné služby Nada Macurová RTS sdělila, že všechny tři hospitalizované osoby jsou oživovány na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Uvedla rovněž, že pachatel od 4:30 do 05:00 SELČ vrážel postupně do domů ve svém sousedství a zabíjel lidi. Podle informací, které má k dispozici, útočník nebyl duševně nemocný.

Sousedé tvrdí, že vrah byl milý a mírný člověk. Podle bělehradského listu Blic vylíčili, že nejprve zabil doma svého syna a pak zamířil k sousedním domům, v nichž spáchal masakr.

Jeho žena mezitím zavolala policii. Její muž se vrátil, právě když hovořila s některým policistou, a vystřelil na ni.

Tragédie připomíná podobný případ z roku 2007. Tehdy v obci Jabukovac u východosrbského města Negotin zastřelil 39letý muž legálně drženou loveckou zbraní devět lidí. Tento pachatel byl prý ale předtím několik let v péči psychiatrů.

Související