Oscarový film amerického režiséra Quentina Tarantina Nespoutaný Django se musí před uvedením v čínských kinech přizpůsobit představám cenzorů. Filmový snímek z otrokářských časů však dozná podle webu britské BBC jen okrajových změn. Mnohem tvrději cenzura zasahovala do nedávno uvedeného filmu Atlas mraků či bondovky Skyfall.

Podle studia Sony Pictures režisér drobné úpravy odsouhlasil. Jde o to, že podle představ čínských cenzorů musí mít krev tmavší barvu a nesmí stříkat tak vysoko. To prý ale neovlivní kvalitu filmu. Zásahy ani nezkrátí původní 165minutovou stopáž.

V nedávné minulosti čínští cenzoři vystříhali například z bondovky Skyfall všechny scény, které se týkají Číny nebo se v ní odehrávají. Film Atlas mraků cenzura zkrátila o 40 minut, když z něj nechala odstranit milostné scény. Nespoutaný Django je dokonce první Tarantinův film, na kterém se čínská cenzura podepíše.

Čína se podle březnových statistik stala druhým největším filmovým odbytištěm. Zisky z prodeje vstupenek dosáhly v loňském roce 2,7 miliardy dolarů (asi 53 miliard korun). Hollywoodská studia proto prý stále častěji spolupracují s čínskými cenzory. Filmy s nimi v některých případech probírají už v přípravné fázi. Nechtějí ohrozit potenciální miliardové zisky ze stále důležitějšího čínského trhu.

Související