Předseda Evropské komise (EK) José Barroso pohrozil maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi právními kroky proti jeho zemi, a to kvůli sporným dodatkům v maďarské ústavě. V dopise ministerskému předsedovi vytkl, že mohou být ohroženy nezávislost soudnictví a volná politická soutěž, oznámil Barrosův úřad.

"Důrazně vás a vaši vládu žádám, abyste se na tato znepokojení zaměřil a rozhodným a jednoznačným způsobem je vyřešil. To je nade vší pochybnost v nejlepším zájmu Maďarska a Evropské unie jako celku," napsal Barroso.

Dodal, že EK má v souvislosti se čtvrtým ústavním dodatkem "vážné obavy".

Mezi sporné ústavní články patří podle dopisu například pravomoc šéfa maďarského úřadu pro dohled nad soudnictvím, který může kontrolovat a přesouvat případy, a klauzule o platebních závazcích v souvislosti s verdikty Soudního dvora EU.

Zmíněná ústavní pasáž podle DPA uvádí, že pokuty udělené tímto soudem mohou být napříště uloženy přímo občanům jako mimořádná daň, aby sankce již vláda nemusela platit z rozpočtu. EK chce také podrobit důkladnější analýze omezení propagace politických stran.

Dodatky prověřuje Benátská komise

Barroso Orbánovi naznačil, že jakmile bude právní analýza dokončena, EK bude muset v případě nutnosti přijmout nezbytné kroky k právnímu postupu proti Maďarsku. Vypracování zmíněného rozboru si EK vyžádala.

Śéf Evropské komise rovněž zmínil prověrku nejnovějších dodatků základního zákona země, na které pracuje Benátská komise, poradní orgán Rady Evropy k ústavním otázkám. Benátská komise by měla svůj postoj zveřejnit 15. až 16. června. Barroso očekává, že Maďarsko názory tohoto poradního orgánu přijme ve shodě s principy, zákony a hodnotami EU.

Barroso rovněž vyzval maďarské úřady, aby se zapojily do politického dialogu s Evropským parlamentem. Ten chce v červnu přijmout rezoluci o stavu základních práv v této středoevropské zemi.

Úřady Evropské unie kritizovaly ústavní změny v Maďarsku během Orbánovy současné vlády opakovaně. Nelíbily se jim mimo jiné ústavní zákony týkající se nezávislosti úřadu na ochranu dat, nezávislosti maďarské centrální banky nebo kontroverzní justiční reforma.

Znepokojení několikrát vyjádřily Spojené státy. Orbánovu vládu kritizuje také maďarská opozice, podle které si premiér chce upevnit moc. Jeho Svaz mladých demokratů (Fidesz) má v parlamentu pohodlnou ústavní většinu.

Opozice i EU vytýkají Maďarsku, že tamní ústavní soud nemůže prověřovat obsah ústavních dodatků, ale jen jejich procedurální postup. Parlament tak může do ústavy prosadit, co si zamane, poznamenala agentura AP.

Související