Francouzská vláda zveřejnila na internetu majetková přiznání všech svých členů. Tento dosud nezvyklý krok učinila v reakci na aféru s daňovými úniky, do níž se zapletl ministr pro rozpočet Jérôme Cahuzac.

Zveřejněná majetková přiznání podle agentury AFP zahrnují například nemovitosti, klenoty, umělecká díla a automobily, které vlastní 37 ministrů a předseda vlády Jean-Marc Ayrault.

Přiznání premiéra například odhaluje vlastnictví automobilu Volkswagen combi z roku 1988 v odhadované hodnotě 1000 eur (kolem 25 tisíc korun). Mezi nejbohatší členy kabinetu patří ministr zahraničí Laurent Fabius s aktivy ve výši šesti milionů eur.

Prezident François Hollande na rozdíl od vlády své majetkové přiznání nezveřejnil, protože tak učinil už před rokem u příležitosti prezidentských voleb. Podle tohoto přiznání z 12. května 2012 majetek hlavy státu dosáhl 1,17 milionu eur.

Vládě má být podle AFP 24. dubna předložen k projednání návrh zákona, který předpokládá, že povinnost majetkového přiznání se bude vztahovat i na poslance, na vedoucí představitele místních úřadů, na členy ministerských kabinetů a na vedoucí pracovníky ústřední správy.

Průzkumy mínění ukázaly, že většina Francouzů po Cahuzacově aféře zveřejňování majetkových přiznání podporuje.

Podezření neutichá

Ministr pro rozpočet Jérôme Cahuzac lhal, když se dušoval, že nemá nic společného s jedním případem praní špinavých peněz z daňových úniků. Ministr po obvinění podal začátkem března demisi, ale nejprve jakékoli obvinění popíral. Nicméně nakonec se přiznal.

V médiích a mezi lidmi se začaly šířit spekulace, že do korupčních a jiných afér jsou zapleteni další politici. Dohady umocnilo to, že justice začala minulý týden podezřívat z daňových úniků také podnikatele a pokladníka Françoise Hollandea z prezidentské kampaně Jeana-Jacquesa Augiera.

Související