Severní Korea v úterý znovu pohrozila svému jižnímu sousedovi odvetným úderem, pokud se Soul neomluví za pondělní demonstrace namířené proti Pchjongjangu. Protesty se konaly v den, kdy KLDR slavila 101. výročí zakladatele státu Kim Ir-sena.

"Naše odvetná akce bude zahájena bez jakéhokoli předchozího varování," uvedla severokorejská tisková agentura KCNA s odvoláním na velitele severokorejské armády. "Armáda KLDR zasadí mocné údery mlatem všem nepřátelským silám, které pošlapávají důstojnost našeho nejvyššího vůdce," dodala KCNA.

Jihokorejská média zaznamenala v pondělí několik menších protestů v metropoli Soulu. Jedna z televizí odvysílala záběry na hlouček demonstrantů, kteří pálili portrét stávajícího severokorejského vůdce Kim Čong-una, který je Kim Ir-senovým vnukem. Podle jihokorejských médií se ale v Soulu konaly i manifestace lidí, kteří naopak vyzývali k zahájení dialogu se Severem.

Velení severokorejské armády již v pondělí adresovalo jižnímu sousedovi ultimátum, ve kterém pohrozilo okamžitým útokem, pokud Soul bude pokračovat v "nepřátelské činnosti" a neomluví se za "kroky poškozující důstojnost KLDR". Omluvou podmínil Pchjongjang jakýkoli příští dialog s Jižní Koreou.

Jihokorejská vláda nad ultimátem vyjádřila politování. "Je politováníhodné, že Severní Koreu rozhořčují informace tisku, kterých využívá k hrozbám proti Jižní Koreji," komentoval severokorejské výhrůžky mluvčí jihokorejského ministerstva obrany.

Havaroval vrtulník USA

Nové severokorejské hrozby zapadají do bojechtivé rétoriky Pchjongjangu posledních týdnů. KLDR pohrozila Spojeným státům, Jižní Koreji a Japonsku jaderným útokem poté, co Rada bezpečnosti OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce v reakci na únorový nukleární test KLDR.

Severní Koreji jsou rovněž trnem v oku každoroční společné vojenské manévry USA a Jižní Koreje, které mají trvat až do konce dubna.

Poblíž hranice mezi oběma Korejemi v úterý nad jihokorejským územím havaroval americký armádní vrtulník se 13 vojáky a třemi členy posádky na palubě. Při incidentu, který se odehrál při přistávání stroje, nebyl podle jihokorejské agentury Jonhap nikdo zraněn. Příčiny nehody helikoptéry, která se účastnila společných americko-jihokorejských cvičení, se vyšetřují.

Bílý dům v pondělí oznámil, že prezident Barack Obama 7. května ve Washingtonu přijme jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje. Má s ní hovořit o "odvrácení severokorejské hrozby" a odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Související