Evropský soud pro lidská práva se v úterý postavil proti vydání muže trpícího schizofrenií a obviněného z terorismu do Spojených států. Haroon Aswat by prý riskoval zhoršení nemoci poté, co by byl v USA pravděpodobně vsazen do vězení se zvýšenou ostrahou.

Devětatřicetiletý švédský občan Aswat nyní pobývá ve vězeňské nemocnici v Británii. Byl zatčen v létě 2005 na žádost Spojených států, podle nichž jde o spolupracovníka radikálního muslimského duchovního Mustafy Kamela Mustafy, známého také jako abú Hamza Masrí.

Oba muži jsou v USA podezřelí ze snahy o vybudování teroristického tábora ve státě Oregon. V souvislosti s tímto případem byl v prosinci 2005 v Praze zatčen švédský občan Oussama Kassir; v roce 2007 byl vydán do Spojených států, kde byl v září 2009 odsouzen na doživotí kvůli činnosti podporující terorismus.

Evropský soud pro lidská práva loni v dubnu umožnil vydání abú Hamzy a dalších čtyř osob obviněných z terorismu do USA. V jejich případě by prý bylo předpokládané vězení s nejvyšší ostrahou i při doživotních trestech přiměřené.

V případě Aswata však nyní štrasburský soud vyjádřil obavu, že by Spojené státy při výběru nápravného zařízení dostatečně nezohlednily duševní stav vězně.

Související