Pákistánský soud ve čtvrtek nařídil zatčení bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa, který se minulý měsíc vrátil po čtyřech letech z dobrovolného exilu do země. Informovaly o tom tamější televizní stanice. Mušaraf ale od soudu ujel v doprovodu ochranky, než ho mohla soudní policie zadržet.

"Nejvyšší soud v Islámábádu zrušil Mušarafovu kauci a nařídil dnes jeho zadržení," řekl agentuře Reuters Muhammad Amdžad, generální tajemník Mušarafovy Všepákistánské muslimské ligy.

Soud nařídil zadržení bývalého prezidenta v souvislosti s obviněním, že spáchal velezradu, když v době své vlády v rámci střetu se soudním systémem v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Podle kritiků tím porušil i ústavu země.

Mušaraf je v Pákistánu také obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Bývalý prezident všechna obvinění považuje za nepodložená.

Mušaraf se dostal k moci v roce 1999 vojenským převratem, když svrhl vládu premiéra Naváze Šarífa. Ten je nyní považován za hlavního kandidáta na premiéra.

V roce 2008 byl Mušaraf donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. Do Pákistánu se prý vrátil, aby se z obvinění před soudem očistil a aby kandidoval ve volbách vypsaných na 11. května. Poprvé v dějinách země v nich demokraticky zvolená vláda, která dokončila celý mandát, má předat vládu dalšímu demokraticky zvolenému kabinetu.

Zpráva o soudním nařízení následuje jen dva dny poté, co pákistánská volební komise odmítla Mušarafovu kandidaturu v posledním okrsku, v němž chtěl kandidovat do květnových parlamentních voleb.

Související